4BAMBINI hry pro děti - recenze

Máte doma malé předškoláčky nebo už děti školou povinné. Přemýšlíte nad vhodným dárkem, hrou, která by děti bavila a zároveň na učila něco užitečného? Říkáte si někdy, že výchova dětí je věda, která se nikde ve škole neučí? A víte o tom, že značka 4bambini nabízí dětské společenské hry, které Vám se všemi těmito nástrahami pomohou? Pojďme se spolu podívat pod pokličku těchto vzdělávacích her, jejichž autorka věří, že ty správné lidské hodnoty jsou jedny z nejdůležitějších věcí, které můžete dětem do života předat. Najděme si chvíli času, kterou příjemně strávíme se svými dětmi při hraní her.

 

NESKLOUZNĚME K NUDNÉMU STEREOTYPU

Když jste s dětmi na mateřské/rodičovské dovolené, můžete sklouznout do každodenního stereotypu nebo využít novou situaci k vlastnímu rozvoji, realizaci svých nápadů a snů. Tak jako Táňa le Moigne, která v roce 2015 založila společnost 4bambini. Při trávení času se svým synem si uvědomila, že je důležité dítěti nabízet jak klidné, láskyplné a bezpečné prostředí, ale také jej důsledně vést a vychovávat. Vymyslela tak společenské vzdělávací hry, které jsou určené již dětem školkového věku.

Hry jsou dodávány v krabici, která je tak akorát velká, že si hru můžete vzít i kamkoliv s sebou. Uvnitř najdete hrací desky z pevného kartonu, takže se nemusíte bát, že by hned došly nějaké újmy. Doplněny jsou o hrací kartičky. Součástí je i český návod. V návodu máte tipy, jak hru hrát. Pokud však nemáte chuť hrát zrovna celou hru, můžete i vybrat pár témat nebo jen spolu s dětmi vyprávět, co je na kartičce za příběh a nechat děti o situaci přemýšlet.

Hrací desky i kartičky jsou vkusně a barevně designovány, děti samy i intuitivně pochopí co je dobře a co špatně.

 

NEŠŤOUREJ SE V NOSE

První hra z celé série se jmenuje NEŠŤOUREJ SE V NOSE. Zvládnou ji děti již od 3let věku a zábavnou a nenásilnou formou se seznámí s etiketou pro nejmenší. Celá hra je rozdělena do několika tematických okruhů a společně se tak naučíte nebo zopakujete základy slušného chování, komunikace, stolování či osobní hygieny. Děti se také dozvědí, jak se chovat na veřejnosti, jak neubližovat přírodě a zvířátkům, dotknete se i tématu mobilních telefonů či tabletů.

Celou hrou provází chlapec Ondra se svou sestrou Eliškou, jejich rodiči a rozpustilými kamarády Hugem a Emilem. Prožijte společně s nimi 30 různých situací z každodenního života. Zkuste si povídat o tom, jak byste se v takových situacích zachovali, proč bychom měli rozumět hodnotám a principům, z kterých vycházejí, a že bychom se měli navzájem respektovat.

A která témata na Vás čekají:

- já a mé zdraví
- já a mí nejbližší
- já a mí vrstevníci
- já ve společnosti
- já ve veřejném prostředí.

 

DÁVEJ BACHA! ANEB BEZPEČNÝ START DO ŽIVOTA

 

Na hru NEŠŤOUREJ SE V NOSE navázala další didaktická hra DÁVEJ BACHA! aneb Bezpečný start do života. Hra má za cíl vést děti k samostatnosti. Každý rodič ví, že nebezpečí číhá všude kolem nás, a proto je nutné mu předcházet.

Na barevných kartičkách jsou zobrazeny nebezpečné situace, které mohou nastat a dětem tak umožní jejich lepší pochopení. Děti se naučí nezbytné opatrnosti, dozvědí se, na co si dát pozor při hraní, sportování, při kontaktu s nebezpečnými nebo neznámými látkami, u koho hledat pomoc, ale také jak se chránit před nástrahami internetu. Tato didaktická hra je vhodná pro děti od 4let.

Celou hrou opět provází Eliška, její bratr Ondra a kamarádi Hugo a Emil. Nechte děti prohlížet obrázky a povídat o tom, jak se chovat a hrát si bezpečně, nejen doma, ale i venku a při různých aktivitách. Ve hře se dotknete i témat jako jsou nebezpečné látky či léky, jak se chovat, když se děti ztratí nebo je osloví neznámí lidé. Hra se dotýká také tématu bezpečnosti na internetu.

 

VADÍ? NEVADÍ? ANEB NEJSME VŠICHNI STEJNÍ

 

Celou sérii her doplňuje hra VADÍ? NEVADÍ? aneb Nejsme všichni stejní. Je určena pro předškolní a mladší školní děti. Hra, která naučí děti hravou formou, že přátelství, respekt a tolerance jsou v dnešním světě důležité hodnoty. Pomůže dětem, které se setkávají v kolektivu s různými situacemi, pochopit rozdíly mezi lidmi, v jejich chování, životním stylu i materiálním komfortu různých rodin. Děti si tak musí udělat vlastní názor a správně se zachovat. 

Všechny hry na sebe navazují, jsou propojeny postavami, které je provází. Můžete je tak spojit, promíchat, vybrat si situaci, o které si chcete povídat. Společně si tak uzpůsobíte hru, aby odpovídala věku Vašich dětí a můžete si tak zahrát celá rodina.

VÝJIMEČNÝ KONCEPT

Společenské hry 4bambini jsou srozumitelně nadčasové, vhodné jak pro holky i kluky, celé rodiny, ale i jako učební pomůcka. Jsou vydávány také v anglickém jazyce. A udělají určitě radost všem, které obdarujete.

Tým Spokonožky 

(zdroj foto: vlastní archiv autorky)