Chladová alergie

V dnešní době již není nic překvapivého, pokud Vám kdokoliv řekne, že je alergik. Běžně se setkáte s alergií na pyl nebo roztoče, zvířecí srst, různé kosmetické přípravky, léky, atd. Alergii můžete mít na jakýkoliv podnět, s postupující a více moderní dobou s tím, že se člověk stává více choulostivý, objevují se další nové alergie. Stále více se hýčkáme, jsme zvyklí na pohodlí a teplo domova. Teplo domova nejen v přeneseném slova smyslu, ale i v tom pravém. Výrazně častěji se objevuje totiž i alergie na chlad.

 

CHLAD ÚTOČÍ!!!

Zvýšená citlivost jedinců na chlad, studené počasí, mráz, přechod ze zimy do tepla či studenou vodu. Na tyto faktory může nechráněná lidská pokožka reagovat zčervenáním, vysušením, popraskáním. U velmi citlivých jedinců, kteří jsou na tyto podněty vnímavější, hovoříme o chladové alergii. Můžeme říci, že se nejedná o příliš častý problém, v poslední době se však výskyt zvyšuje. Alergií na chlad, kterou není možné vyléčit, trpí častěji ženy než muži, ale i děti nebo dospívající. Teplota, při které se problémy začnou objevovat, je nejčastěji kolem 0°C, u citlivějších jedinců již kolem 10°C. Po expozici chladu se objeví během několika minut kopřivka, která zhruba do dvou hodin zmizí. Alergie se může projevit i v létě např. při koupání ve studené vodě. Po požití extrémně studených nápojů nebo zmrzliny se může objevit otok rtů a jazyka.

Alergie je definovaná jako přehnaná reakce vlastního imunitního systému na vnější alergen, s kterým je jedinec v kontaktu. Přesný mechanismus vzniku není prozatím znám.

 

Alergie na chlad se projevuje zejména na nekrytých částech těla, silně vyjádřená reakce se však může objevit i pod oděvem. Jedná se o otoky, zarudnutí kůže s výskytem kopřivky a popraskání kůže. V extrémním případě se mohou objevit dechové obtíže.

NA CO SI MUSÍME DÁVAT POZOR?

Mezi rizikové faktory řadíme chladný vítr, vlhké prostředí, studenou vodu, ledové nápoje, mražené potraviny, kontakt se studenými předměty. 

U jedinců trpících chladovou alergií se vyskytuje kopřivka, která může vyvolávat svědění nebo pálení, dále zčervenání, podráždění a popraskání pokožky. Dále se může objevit otok sliznice, rtů a jazyka. Pacienti se mohou setkat i s vodnatou rýmou a dalšími příznaky, mezi které patří bolesti a motání hlavy, bušení srdce, pocit otupělosti, zvýšená teplota či dýchací obtíže.

 

Při přehnané alergické reakci se může dostavit až anafylaktický šok, který je nebezpečný např. při rychlém zchlazení při koupaní a člověk může být ohrožen utopením.

Mohlo by se zdát, že jedinci trpí zvláště v chladných měsících, přecitlivělí jedinci s výraznou alergií se však musí hlídat celý rok.

DIAGNOSTIKA A LÉČBA

Chladová alergie se diagnostikuje při pečlivém rozboru anamnézy, potvrdí se provedením chladových expozičních testů (kontakt s ledem ve zkumavce, voda 10°C po dobu 10minut).

Léčba je nejčastěji v podávání antihistaminik a jejich užití preventivně před expozicí chladem. Doporučuje se používání vhodných krémů, zakrývání odkrytých míst na těle před působením větru či mrazu.

 

Krémy by měly chránit pokožku před vysoušením a poskytnout ji hydrataci. Je vhodné, pokud kosmetika obsahuje zinek a vitamín E nebo výtažek z měsíčku lékařského. Prevencí je pak i předcházení rizikovým faktorům. Vhodné je pak zařazení postupného a přiměřeného otužování. Více o otužování v našem článku zde.

Tým Spokonožky

(zdroj foto: vlastní archiv autorky)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení