Dětské nožky a jejich problémy?

Péče a starostlivost o dětské nožky se v poslední době dostává do popředí. Rodiče se zajímají o vývoj dětských nožek, sledují jestli mají nožky správný tvar, zda se formuje klenba, případně pokud se objeví nějaký problém, chtějí ho řešit. Velký rozvoj zažívá bosá chůze, stimulace nožiček, vybíráme a pořizujeme kvalitní obuv. Proč se ale stále častěji objevují problémy s nožkami již u dětí, když převážná většina dětí se rodí se zdravýma nedeformovanýma nohama?

obr. 1+2 dětské nohy

Lidská noha je složitá struktura složená z 26 kostí, ovlivňuje ji 19 svalů a spojuje více než 100 vazů. K jejímu vývoji dochází již v děloze, po narození jsou kosti nohy chrupavčité, měkké a vývojem a postupným zatěžováním se tvarují. Již když dítě začíná stoupat a obcházet, tvaruje se nožní klenba. Takže i přestože se traduje, že klenba se objevuje až kolem třetího roku věku, ve skutečnosti se na nožce objevuje již mnohem dříve. Jen je skryta pod tukovým polštářkem baculaté dětské nožičky.

Lidská noha má také několik funkcí, u miminek zvláště funkci úchopovou, která také díky práci drobných svalů nohu formuje. Úchopový reflex nohy je také ten, který nejdéle přetrvává, a vymizí až se začátkem chůze. Z těchto důvodů je nutné stále připomínat a myslet na podporu správného psychomotorického vývoje.

obr. 3+4 omezený pohyb nožiček díky oblečení 

Proč, když se tedy narodí miminko se zdravýma nohama, objeví se postupem času různé vady nožiček?

Když jsme u miminek, musíme opět zdůraznit důležitost správné manipulace. Nošení, zvedání, využívání různých pomůcek. Již u takhle malého dítěte se může tzv. zadělat na problémy ve starším věku. Nesprávnou manipulací můžete u dítěte posilovat např. zvýšenou aktivitu jedné poloviny těla, přetěžování zádových svalů a omezení aktivace břicha. Toto všechno má pak vliv na další rozvoj motorických dovedností. Pokud dítě nemá ten správný základ a již v miminkovském věku nám něco uteče, učí se další motorické dovednosti na špatných základech. Pokud je dítě na podložce a ještě se nevertikalizovalo, nemusí být problém na nohách tak markantní. Tyto děti se pak většinou plazí, zapojují nesprávně dolní končetiny do pohybu. Při stoupání a obcházení pak nejsou nožičky ideálně postaveny. Začínající zatížení ve stoji a obcházení problém jen zhoršuje a prohlubuje.

Vliv na vývoj dětské nohy má i nevhodné oblečení a obuv. Malé děti mohou být oblékány do dupaček, tepláčků s ťapkami, nevhodných ponožek nebo předčasně obouvány. Pokud je oblečení těsné, neumožní správnou funkci a pohyb dětské nožky. Je omezen pohyb kotníčků a prstů, nohy se nemohou zapojit do celkových pohybů těla, je omezena úchopová funkce nohy.

obr. 5+6+7 dětská obuv 

Pokud se u dětí objeví oslabené bříško a nedostatečná stabilizační funkce trupu, je ovlivněna i následná vertikalizace. Oslabený trup často nedovolí dětem vertikalizaci do kleku a kvalitní lezení. Často dochází k plazení nebo lezení v nedokonalém vzoru. Oba tyto způsoby nepodporují správné postavení nožiček. Dochází k vytáčení špiček zevně a tento vzor si pak dítě s sebou přenáší i do vyšších poloh. Tyto děti často sedávají v tzv. W sedu a podporují si tak vytáčení špiček ven. Při postavení nedochází k ideálnímu zatížení chodidla a toto se pak odráží v postavení celé dolní končetiny.

             obr.8 W sed                        obr. 9 oslabené břišní svaly

Dalším důvodem, proč se objevují problémy v oblasti nohou, může být předčasné posazování, obouvání, vodění za ruce. Všechny tyto nešvary jsem již několikrát popisovali. Pokud dítěti ukážete cíl, nebude ho nic motivovat k tomu, projít si celou cestu. Přijde tak o důležitou část psychomotorického vývoje a naposilování důležitých svalových skupin a naučení se motorických vzorů.

Pokud však probíhá psychomotorický vývoj správně a přesto musíte u dětí některý z problémů řešit, může se jednat o předčasné obouvání, nošení nevhodné obuvi nebo používání nevhodných dětských pomůcek. Na tvar dětské nohy má vliv i dostatek správného pohybu a stimulace dolních končetin. Jak na správnou obuv jsme psali již v předchozích článcích.

obr. 10 valgózní kotníky                        obr. 11 dětské nohy 

Pokud u svých dětí některý z problémů řešíte nebo se Vám nožky jen nezdají, vždy je důležité navštívit odborníka, aby byl problém odstraněn. Je vhodná návštěva fyzioterapeuta s komplexním vyšetřením a doporučením vhodných cviků.

Tým Spokonožky

(foto: archiv autorky)

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení