Houpačky a houpací prkna - stále oblíbenější ,,hračka,,

Lidské tělo je úžasný systém, kde je vše propojeno se vším. V každém momentu pohybu pracují všechny svaly a svalové skupiny. V každé fázi pohybu však mají svaly svoji různou funkci, a ta určuje jejich podíl na pohybu. Pokud chceme, aby tělo a všechny jeho systémy pracovaly správně, musíme i při řešení problému postupovat komplexně a nezabývat se jen problematickým místem. Pro optimální fungování pohybového aparátu je důležité mít funkční střed těla. Jedná se o svaly trupu, mezi které zahrnujeme svaly břicha, beder, pánve a kyčlí. Tyto svaly jsou zodpovědné za stabilizaci trupu, pomáhají udržet posturu a rovnováhu. 

                                                                                                     obr.1 balanční pomůcky a ortopedické podlahy

Za zajištění rovnováhy těla v prostoru je zodpovědný vestibulární aparát (nacházející se ve vnitřním uchu) spolu s proprioreceptory (z kůže, kloubů a svalů) a zrakem. Mozek poté všechny informace zpracovává, získává informace o pohybu a poloze těla. Ve spojitosti s našimi pohybovými zkušenostmi dochází ke korekci postavení hlavy a pohybu očí a udržení postury.

Pro trénink rovnováhy se s oblibou využívají různé balanční pomůcky a v poslední době se velké oblibě těší dřevěné houpačky a houpací prkna

                                                                                                                obr.2 houpací prkno ONLYSOLLO

Houpačky a houpací prkna jsou unikátní tím, že spojují pohyb s hrou. Poskytují zdroj zábavy a dobrodružství pro děti i dospělé. Velkým přínosem je to, že děti si hrou trénují rovnovážné reakce těla, které jim následně umožní provádění složitějších motorických dovedností. Můžeme je tak nazvat nejenom hračkou, ale i cvičební a rehabilitační pomůckou

Při houpání dochází k zapojení svalů celého těla. Dochází k aktivaci nejen velkých svalových skupin, ale zapojí se např. i kotníky, chodidla nebo i ruce. K tréninku, cvičení nebo hře lze využít obě strany houpačky nebo prkna. Zejména houpačky pak lze využít již u dětí batolecího věku. Nejenom, že se děti rády houpou, ale houpačku lze využít i jako pomůcku k obcházení. Lezoucí děti rády prozkoumávají svět a určitě se pustí i do přelézání. Prkna pak využijí starší děti a dospělí. Lze se houpat ve stoji, v dřepu, v kleku, v sedu nebo i vleže. Po otočení lze i prkno přelézat nebo na vrchu balancovat. Vymýšlením her a cvičení pak dochází také k rozvoji myšlení, kreativity. Tím mají houpačky i prkna příznivý vliv na celkový psychomotorický vývoj.

                                                                                                                 obr.3 přelézání dřevěné houpačky

Závěrem lze říci, že houpaní má pozitivní vliv na vestibulární systém a rozvoj mozku, rozvíjí pohybové schopnosti a dovednosti, podporuje správný psychomotorický vývoj. Z hlediska fyzioterapie lze tyto pomůcky využít nejen k rehabilitaci nervového a pohybového aparátu, ale i k regeneraci a kompenzačním cvičením.

 

Tým Spokonožky

 

zdroj foto (fotoarchiv autorky)