Jak změřit dětskou nohu.

V minulém článku jsme psali o tom, jaké parametry by měla splňovat vhodně vybraná bota. Patří sem správná délka (i s nadměrkem), správná šířka, dostatek prostoru pro prsty, rovná podrážka bez podpatku, rovná měkká stélka, lehkost a flexibilita ve všech směrech. Při výběru obuvi je nutné také zohlednit proporce nohy (délku, šířku, tvar, výšku nártu a konfiguraci kotníku a paty).

Před nákupem bot je důležité nohu správně změřit. A jak na to? 

Nachystáme si tužku, papír, pravítko, krejčovský metr, případně měřidlo Plus 12. Dále je důležitá měřená noha, dospělý a dostatek času :-) Měříme nejlépe odpoledne nebo večer, kdy je noha jakoby trochu unavená a oteklá. Dítě by mělo stát na obou plně zatížených chodidlech, jestliže krčí prsty, ty se můžou lehce přidržet, ale netlačit. Je však důležité upozornit, že jsou různí výrobci obuvi a není výjimkou, že se stejná čísla mezi sebou rozměrově liší.

Jak změřit délku nohy?

Jde o změření délky od středu paty po nejdelší prst. Délku můžeme měřit bez měřidla nebo s měřidlem Plus 12

Jak změřit bez měřidla?

Těsně ke zdi si položíme na podlahu papír a upevníme jej na zem. Dítě postavíme oběma nohama na zem s patami až u zdi. Označíme si střed paty u zdi a nejdelší prst na noze. Vzdálenost od středu paty po nejdelší prst si změříme našikmo pravítkem. Nezapomeneme přičíst nadměrek. Nadměrek je rozdíl mezi délkou nohy a vnitřní délkou boty (volný prostor před prsty). Neměříme ho zasunutím prstu za patu nebo zmačknutím špičky, protože dítě přitom pokrčí prsty. Když se u začínajícího chodce zmenší nadměrek na cca 4 až 5 mm (zkušenějšího chodce na 6 až 8 mm) je třeba vyměnit boty. Jak velký má být nadměrek? U začínajícího chodce zhruba 0,8 cm. Dítě, které zhruba 4 až 6 měsíců chodí, má mít nadměrek kolem 1cm a u dobrých chodců by měl být 1,2cm.

                                                                                                                obr. 1 měření délky nohy bez měřidla
 
Jak změřit nohu s měřidlem Plus 12? 
 
Patu bosého chodidla přiložíme na měřidle co nejvíce dozadu. Posuneme pravítko k nejdelšímu prstu a měříme vzdálenost. To co změříme, je délka nohy s nadměrkem 12mm a odpovídá požadované vnitřní délce boty.
 
Jak změřit botu s měřidlem Plus 12? 
 
Měřidlo vložíme do boty a změříme vzdálenost od středu paty po nejdelší místo v botě. Naměřená vzdálenost by měla odpovídat délce nohy s nadměrkem.
 
Platí, že to co naměříme na noze, musí odpovídat stejnému číslu naměřenému v botě!
 

                                                                                              obr. 2, 3, 4, 5 měření délky nohy a boty s měřidlem Plus 12

Jak změřit šířku nohy?

Při měření šířky nohy dítě stojí na zemi s přitisknutou malíkovou hranou u zdi a zaznačíme si nejširší část nohy. Šířku odečteme kolmo pomocí pravítka, tedy od nejširšího místa chodidla kolmo k okraji papíru. Ideální nadměrek je zhruba 2mm do šířky, v zimních botách cca 4mm.

                                                                                                                            obr. 6 měření šířky nohy

Dále lze hodnotit tvar nohy obkreslením nohy na papír v zatížení. Hodnotíme nárt a kotník. Šířku kotníku odhadujeme podle tvaru, výška nártu se hodnotí jako obvod nártu děleno dvěma (nízký nárt: výška nártu je menší než 1/3 délky chodidla, normální nárt: výška nártu je mezi 1/3 až 1/2 délky chodidla a vysoký nárt označujeme výšku nártu větší než 1/2 délky chodidla).

                                                                                                                       obr. 7 měření obvodu nártu

Poté co nohu změříte a zjistíte její proporce, už nic nebrání výběru té správné obuvi. Mějte na paměti, že pokud se po obutí bot změní stereotyp chůze, něco je špatně a bota určitě nebude vyhovovat. Je důležité věnovat výběru a zkoušení bot dostatek času :-)

 

Tým Spokonožky

(zdroj foto: fotoarchiv autorky)

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení