BLACKFRIDAY je kódem na slevu 11% na celý náš sortiment. Slevové kódy se nesčítají, v košíku můžete tedy zadat vždy pouze JEDEN kód. Děkujeme za pochopení.

Jak změřit dětskou nohu.

V minulém článku jsme psali o tom, jaké parametry by měla splňovat vhodně vybraná bota. Patří sem správná délka (i s nadměrkem), správná šířka, dostatek prostoru pro prsty, rovná podrážka bez podpatku, rovná měkká stélka, lehkost a flexibilita ve všech směrech. Při výběru obuvi je nutné také zohlednit proporce nohy (délku, šířku, tvar, výšku nártu a konfiguraci kotníku a paty).

Před nákupem bot je důležité nohu správně změřit. A jak na to? 

Nachystáme si tužku, papír, pravítko, krejčovský metr, případně měřidlo Plus 12. Dále je důležitá měřená noha, dospělý a dostatek času :-) Měříme nejlépe odpoledne nebo večer, kdy je noha jakoby trochu unavená a oteklá. Dítě by mělo stát na obou plně zatížených chodidlech, jestliže krčí prsty, ty se můžou lehce přidržet, ale netlačit. Je však důležité upozornit, že jsou různí výrobci obuvi a není výjimkou, že se stejná čísla mezi sebou rozměrově liší.

Jak změřit délku nohy?

Jde o změření délky od středu paty po nejdelší prst. Délku můžeme měřit bez měřidla nebo s měřidlem Plus 12

Jak změřit bez měřidla?

Těsně ke zdi si položíme na podlahu papír a upevníme jej na zem. Dítě postavíme oběma nohama na zem s patami až u zdi. Označíme si střed paty u zdi a nejdelší prst na noze. Vzdálenost od středu paty po nejdelší prst si změříme našikmo pravítkem. Nezapomeneme přičíst nadměrek. Nadměrek je rozdíl mezi délkou nohy a vnitřní délkou boty (volný prostor před prsty). Neměříme ho zasunutím prstu za patu nebo zmačknutím špičky, protože dítě přitom pokrčí prsty. Když se u začínajícího chodce zmenší nadměrek na cca 4 až 5 mm (zkušenějšího chodce na 6 až 8 mm) je třeba vyměnit boty. Jak velký má být nadměrek? U začínajícího chodce zhruba 0,8 cm. Dítě, které zhruba 4 až 6 měsíců chodí, má mít nadměrek kolem 1cm a u dobrých chodců by měl být 1,2cm.

                                                                                                                obr. 1 měření délky nohy bez měřidla
 
Jak změřit nohu s měřidlem Plus 12? 
 
Patu bosého chodidla přiložíme na měřidle co nejvíce dozadu. Posuneme pravítko k nejdelšímu prstu a měříme vzdálenost. To co změříme, je délka nohy s nadměrkem 12mm a odpovídá požadované vnitřní délce boty.
 
Jak změřit botu s měřidlem Plus 12? 
 
Měřidlo vložíme do boty a změříme vzdálenost od středu paty po nejdelší místo v botě. Naměřená vzdálenost by měla odpovídat délce nohy s nadměrkem.
 
Platí, že to co naměříme na noze, musí odpovídat stejnému číslu naměřenému v botě!
 

                                                                                              obr. 2, 3, 4, 5 měření délky nohy a boty s měřidlem Plus 12

Jak změřit šířku nohy?

Při měření šířky nohy dítě stojí na zemi s přitisknutou malíkovou hranou u zdi a zaznačíme si nejširší část nohy. Šířku odečteme kolmo pomocí pravítka, tedy od nejširšího místa chodidla kolmo k okraji papíru. Ideální nadměrek je zhruba 2mm do šířky, v zimních botách cca 4mm.

                                                                                                                            obr. 6 měření šířky nohy

Dále lze hodnotit tvar nohy obkreslením nohy na papír v zatížení. Hodnotíme nárt a kotník. Šířku kotníku odhadujeme podle tvaru, výška nártu se hodnotí jako obvod nártu děleno dvěma (nízký nárt: výška nártu je menší než 1/3 délky chodidla, normální nárt: výška nártu je mezi 1/3 až 1/2 délky chodidla a vysoký nárt označujeme výšku nártu větší než 1/2 délky chodidla).

                                                                                                                       obr. 7 měření obvodu nártu

Poté co nohu změříte a zjistíte její proporce, už nic nebrání výběru té správné obuvi. Mějte na paměti, že pokud se po obutí bot změní stereotyp chůze, něco je špatně a bota určitě nebude vyhovovat. Je důležité věnovat výběru a zkoušení bot dostatek času :-)

 

Tým Spokonožky

(zdroj foto: fotoarchiv autorky)