KISS, KIDD SYNDROM - vliv na pohybový projev dítěte

Příchod na svět je pro dítě velmi náročná a stresová situace, ne každý porod probíhá hladce. Děti si pak s sebou mohou nést do života již od narození určité blokády kloubů, které když nejsou odstraněny ovlivňují kvalitu života dítěte a další psychomotorický vývoj. V souvislosti s výše popsaným se dostává v dnešní době do povědomí pojmy KiSS a KiDD SYNDROM.
 
                                                           1612794273422
 
KiSS SYNDROM (Kinematic Imbalance due to Suboccipital Stress)
 
Tento soubor symptomů (příznaků) popsal poprvé v roce 1991 německý chirurg Heiner Biedermann.
 
Jedná se o funkční mechanickou blokádu krční páteře a skloubení týlní kosti u malých dětí. Při této blokádě je znemožněna funkce kloubních spojení mezi lebkou a 1. krčním obratlem (kývavý pohyb) a mezi 1. a 2. krčním obratlem (otáčivý pohyb). Pokud není syndrom rozpoznán nebo je zaměněn za některý z dalších problémů vyskytujících se v miminkovském věku, může zanechat stopy na normálním psychomotorickém vývoji dítěte v důsledku asymetrického držení těla, nesprávného svalového napětí, nesprávné funkce kloubů. Blokády jsou bolestivé a děti jsou tak často plačtivé, citlivé na dotek nebo určitou polohu, mají asymetrické držení těla, často se u nich projevují záklony. Děti nemusí mít rády polohy na bříšku, mohou mít problémy s kojením a přisátím, mohou mít asymetrické pohyby končetin, preferovat jednu polovinu těla a lze vyjmenovat mnoho dalších příznaků.
 
                                    IMG_20210106_115713
 
Pokud se dítě nedostane k odborníkovi a blokáda není rozpoznána a odstraněna, všechny výše uvedené potíže se mohou zaměnit s obtížemi kojeneckého věku jako jsou koliky nebo větší dráždivost. Příčiny vzniku mohou nastat již během těhotenství v děloze nebo během náročného porodu, kdy dochází k velkým zásahům, tahu za hlavičku, tlaku na matčino břicho, použití nástrojů atd.
 
Pokud není KiSS syndrom řešen a blokáda není odstraněna, zanechává následky v průběhu neideálního psychomotorického vývoje. U starších dětí pak v důsledku KiSS syndromu vzniká KiDD syndrom.
 
KiDD SYNDROM (Kranium imbalance Dyspraxia and Dysgnosia)
 
Pokud nejsou blokády horní krční páteře a skloubení s týlní kostí u miminek odstraněny, mají negativní vliv na správný psychomotorický vývoj (PMV) a dochází k jeho opoždění. Dyspraxie vyjadřuje snížené pohybové schopnosti a dysgnosie je porucha schopnosti spojit vnímané vjemy s ostatními. U dětí můžeme pozorovat kromě opožděného PMV, časté bolesti hlavy, problémy s koordinací a rovnováhou, hyperaktivitu, neklid, potíže s koncentrací, poruchy spánku, nesprávné držení těla a další.
 
S blokádou hlavových kloubů a krčních obratlů mohou souviset i problémy s rozvojem řeči, špatnou výslovností, chudší slovní zásobou. Všechny problémy a poruchy se více manifestují, pokud jsou na dítě kladeny výraznější pohybové nároky (např. jízda na kole, chůze v terénu a přes překážky, chůze po schodech). Děti s KiDD SYNDROMEM mohou mít potíže i s nástupem školní docházky, kdy jsou najednou na dítě kladeny zvýšené nároky.
 
U KiSS i KiDD SYNDROMU je nejdůležitější včas problém odhalit a nezaměňovat s jinými diagnózami. Poté je důležité vyhledat odborníka fyzioterapeuta, osteopata a problém odstranit. Počet ošetření je individuální. Výsledky jsou pak brzy viditelné.
 
VLIV NA POHYBOVÝ PROJEV DÍTĚTE
 
Jak jsme si již popsali výše, blokády, s nimi spojené bolesti a nemožnost kvalitně provádět pohyb, se projeví na pohybovém projevu dítěte a ovlivní tak jeho psychomotorický vývoj. Dítě se nemůže kvalitně rozvíjet, trénovat všechny motorické dovednosti. Osa těla je asymetrická, dítě se ani po třetím měsíci věku nedokáže srovnat a provádět pohyby hlavy bez souhybů těla. Objevuje se porušená biomechanika kloubů s nesprávnou svalovou funkcí a zvýšeným napětím pojivových tkání. Na těchto nesprávných základech pak dítě buduje další pohybové stereotypy, které nemohou být správné.
 
                IMG_20210217_231610
 
U dětí pak často můžeme pozorovat plazení a plné vynechání fáze lezení. Pokud dítě přeskočí tuto fázi, neposílí si dokonale svalový korzet a předčasně se vertikalizuje, projeví se to na povoleném středu těla, nesprávném zatížení dolních končetin, nekoordinovanou chůzí. Čím je dítě starší, více si i problém, dyskomfort uvědomuje, starší děti popisují, že se cítí uvězněni ve svém těle.
 
 
Tým Spokonožky
(foto: archiv autorky)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení