Lupavý (skákavý) palec a prsty ruky (digitus saltans)

Cítili jste někdy při ohýbání a natahování prstů nepříjemný pocit? Cítili jste při pohybu odpor a poté došlo k přeskočení nebo bolestivému lupnutí v prstech? Nebo máte při výše zmíněných problémech i omezený rozsah pohybu prstů? V takovém případě se může jednat o syndrom lupavého (skákavého) palce nebo ostatních prstů. Tato problematika je poměrně častá a můžete se setkat i s termíny tendovaginitis stenosans, trigger finger, digitus saltans. V dnešním článku si celou problematiku přiblížíme.

obr. 1 lidské ruce

Aby mohly ruce a prsty správně pracovat, ohýbat se a natahovat, musí být v pořádku systém svalů a jejich šlach. Svaly začínající v oblasti lokte, probíhají přes předloktí a upínají se v oblasti ruky a prstů. Pro zajištění plynulého a bezbolestného pohybu musí šlachy svalů (ohybačů) klouzat přes poutka (nahromaděný obal šlachy). Šlachová poutka udržují šlachy v dlani a prstech a brání tak napínání šlachy a prohybání se jako tětiva. 

obr. 2 šlachová poutka

Postižení prstů vzniká na základě přetěžování a mikrotraumatizace. Jedná se zejména o manuálně pracující ženy středního věku. Dále může být součástí systémového onemocnění (revmatoidní artritida, DNA, cukrovka). Vyskytuje se také společně se syndromem karpálního tunelu nebo de Quervainovou nemocí. Vyskytnout se může i u malých dětí, i když poměrně vzácně. Jedná se většinou o lokální zesílení šlachy ohýbače prstů. Jelikož mají ty nejmenší děti ručičky v pěst, projeví se až s postupným uvolňováním ruky a používáním prstů k úchopu.

Nejčastěji bývá postižen I. a IV. prst ruky (palec a prsteník). Postižení se týká základního kloubu prstu, i když je někdy pacientem popisováno v oblasti středního kloubu prstu. Prst se může zablokovat v ohnutí a lze narovnat jen pasivně za bolestivého lupnutí. Méně často je zablokován prst v natažení a ohnutí je buď nemožné nebo při něm opět dochází k bolestivému lupnutí. Poté je opět zablokován v ohnutí. Na postiženém prstu pak můžeme vidět a hmatat zhrubělou strukturu na šlaše. Dotažení do maximálního rozsahu v prstech je bolestivé.

obr. 3 klenba ruky

Léčba může být konzervativní a operační

Léčba akutních obtíží je lokální farmakologická, místní injekční aplikace steroidu a následné znehybnění. Z fyzioterapeutických technik se provádí techniky měkkých tkání a mobilizace kloubů, jemné tlakové masáže postižených šlach. Ošetřují se svaly předloktí a trigger pointy (stažená svalová vlákna) v nich. Je nutné pohlížet na horní končetinu jako celek, fyzioterapeuté řeší i zapojení celé horní končetiny do pohybových stereotypů, je důležité zajistit stabilitu ramenního pletence. Můžeme využívat podpůrnou fyzikální terapii, ultrazvuk, laser nebo rázovou vlnu. Oblast se dá ošetřit i kinesiotejpem. V rámci ergoterapie se nacvičuje správný úchop a ergonomie práce.

obr. 4+5 mobilizace kloubů prstů a ruky

V případě chronických obtíží se po opětovné zátěži bolesti objevují znovu. Je zde tak indikováno operační řešení s přetětím poutka. Po operaci je důležité polohování končetiny, šetrné cvičení prstů. Pečuje se o jizvu, mobilizují se klouby. Cílem je minimalizovat otok a zabránit vzniku srůstů. Je důležité si však uvědomit, že bez změny režimu a odstranění příčiny se mohou problémy opakovat. Návrat do pracovního procesu je zhruba do tří týdnů. Je však nutná změna stereotypů a zabránit opětovnému přetěžování.

obr. 6+7 cvičení úchopu s pomůckami

Tým Spokonožky

(foto zdroj: fotoarchiv autorky, www.handsurgery.cz)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení