Doprava pouze za 49 Kč se Zásilkovnou! Platí do konce července.

Míče na cvičení - jak správně vybrat?

Velké cvičební míče už nejsou jen výsadou rehabilitačního cvičení. Jsou velmi oblíbenou pomůckou také ve fitness centrech, při domácím cvičení nebo při sezení v kanceláři. Gymbally a další jinak tvarované míče patří mezi labilní plochy, jejichž používáním připravujeme naše tělo na nestabilní situace, kdy dochází ke ztrátě rovnováhy, a kdy hrozí, že nedostatečnou aktivací a nesprávným zapojením svalů dojde k úrazu. Je proto vhodné využívat míče, ale i jiné balanční pomůcky, k nácviku psychomotorických reakcí a rovnováhy.

obr. 1+2+3 klasické kulaté gymbally

Na trhu je nepřeberné množství míčů, ať již klasických kulatých nebo různě tvarovaných. Můžeme si pořídit malý overball, gymnastický míč, speciální míč na sezení s nožičkami, míč ve tvaru oválu nebo ve tvaru brambory či arašídu. Podle čeho se máme řídit a na jaké cvičení se různé míče hodí?

obr. 4 physio roll                              obr. 5 míč s nožičkam

OVERBALL

Overball je malý měkký míč o ø do 30cm, má neklouzavý povrch, je pružný a značně odolný proti zatížení. Jeho velikost a nafouknutí lze měnit podle cíle cvičení. Když je méně nahuštěný může sloužit jako podložka - polštář zad nebo krku. Více nafouknutý můžeme používat k upevnění a posílení svalů. Overbally jsou vhodné k rehabilitačnímu, relaxačnímu a dechovému cvičení, k polohování. Malý míč najde uplatnění při cvičení jak miminek, dětí, dospělých, těhotných žen, tak i sportovců. Overball může sloužit i jako cvičební pomůcka při aerobiku, cvičení jógy a pilates atd. Výhodou overballu je jeho skladnost, kdy si ho vyfouknutý snadno přenesete s sebou i do kanceláře, kde ho využijete jako zádovou opěrku nebo balanční pomůcku při sezení. Cvičením zapojíte svaly hlubokého stabilizačního systému ve spolupráci s pánevním dnem a dalšími svalovými skupinami. Odstraňují se tak svalové dysbalance, napomáhá se zpevnění těla a zlepšují se lokomoční funkce pohybového systému.

obr. 6+7 overbally různých druhů

GYMBALL

Klasický velký gymnastický míč kulatého tvaru. Nejoblíbenější a nejrozšířenější rehabilitační pomůcka. Na trhu je dostupný v mnoha velikostech, aby mohl být využíván u široké veřejnosti. Pro menší děti seženete míč o ø už od 35 - 40 cm, přes klasické velikosti až po ø 85cm pro vysoké jedince. Ideální velikost vyberete vyzkoušením míče, kdy by při sedu měla být napřímená páteř, kyčle by měly být výše než kolena a chodidla by se měla bez problémů dotýkat podlahy. Pokud míč vyzkoušet nemůžete, existuje jednoduchá pomůcka. Od své výšky odečteme číslo 100 a vyjde nám zhruba správný ø míče. Případně se můžete orientovat podle tabulky. U dětí lze v omezené míře velikost míče ovlivnit množstvím vzduchu.

 

80 – 110 cm

průměr 30 cm

110 – 140 cm

průměr 45 cm

140 – 155 cm

průměr 45 cm

150 – 165 cm

průměr 55 cm

160 – 170 cm

průměr 65 cm

175 – 180 cm

průměr 75 cm

180 cm a více

průměr 85 cm

 

obr. 8+9 klasické gymbally

Při výběru musíme dbát též na váhu cvičence. Některé levnější míče nemusí být vyrobeny z kvalitních materiálů a mohou mít nižší nosnost a pružnost. Při vyšší váze je lépe radši volit míč většího průměru.

Míč využijete nejen jako cvičební pomůcku k posilování a protahování svalů celého těla, je vhodný též při cvičení s těhotnými, seniory i sportovci. Stále častěji se gymbally využívají ve školkách nebo zařízeních organizujících dětská cvičení. Můžete ho využít i např. v kanceláři k sezení. Při sezení je však důležité zachovávat pestrost. Při dlouhodobém sezením, ať na židli nebo i míči, neudržíte po určité době správnou pozici. Proto je důležité sed střídat, proložit ho krátkou chůzí nebo protažením.

Existují i míče s nožičkami, které zajišťují větší stabilitu.

obr. 10 míč s nožičkami - pro lepší stabilitu

OVÁL

Výhodou oválných míčů je jejich větší stabilita díky větší ploše, kterou jsou v kontaktu s podlahou. Jejich tvar a velikost umožňuje sedět např. dvěma osobám na jednom míči, čehož se hojně využívá v rehabilitaci, při cvičeních těhotných, starších osob, polohování, ale i při domácím cvičením s dětmi. Využijete jej pro rehabilitační, posilovací i relaxační cvičení. Rehabilitační elipsa je ideální pro všechny věkové skupiny

obr. 11 míč oválného tvaru - egg

PHYSIO ROLL

Physio rolly a další míče ve tvaru brambory, burského oříšku, piškotu jsou další alternativou ke klasickému kulatému míči. I zde je výhodou větší stabilita a větší míra jistoty pro jedince, který cvičí. Proto mají nezastupitelné místo v rehabilitaci, při cvičení s hendikepovanými, u seniorů, těhotných žen a dětí všech věkových kategorií. Physio rolly jsou výborné při nácviku psychomotorických reakcí a rovnováhy, centraci kloubů, napomáhají správnému držení těla a korekci sedu. Tvarované míče jsou oblíbenou pomůckou k různým dětským hrám, cvičení jógy nebo protahování. Díky svému tvaru míče umožňují lépe držet stabilitu těla a snadněji se ovládají.

obr. 12 Physio roll

V tomto článku jsme se Vám pokusili nastínit alespoň základní informace o cvičebních míčích. Pokud byste však i nadále potřebovali poradit, neváhejte nás kontaktovat. Sledujte náš facebook, instagram nebo nám napište do poradny fyzioterapeuta: fyzioporadna@spokonozka.cz

(zdroj foto - eshop Spokonozka.cz)