VBOČENÉ PALCE
Hallux valgus je získaná trojrozměrná deformita, která se projevuje nejen v oblasti palce, ale i v celé oblasti přednoží (porucha příčné klenby, vychýlení a rotace prvního metatarsu). Je důležité si však uvědomit, že na správnou funkci nohy a chodidla má vliv již postavení paty a zánoží. Při vbočování palce je pak omezena jeho funkce, nedochází k adekvátnímu odrazu chodidla, což má vliv i na další etáže dolní končetiny, nefunkčnost I.MTP kloubu palce nahrazujeme větší flexí/ohnutím kolene a kyčle, nedochází ke správnému zanožení a může se ozývat i bolest v bedrech.
Na jeho vzniku se mohou podílet různé faktory. Mezi vrozené predisponující faktory vzniku patří hypermobilita, vazivová slabost a neideální délka I. metatarzální kosti. Z přímých vlivů je to nevyhovující obuv, z nepřímých např. plochonoží, dlouhodobá statická zátěž, neideální postavení a práce chodidla, či již vnitřně rotační postavení celé dolní končetiny. Tato získaná deformita nohy je komplexní postižení přednoží s poruchou postavení palce. Nesprávné postavení palce přetěžuje ostatní části nohy, a dává tak vzniknout různým typům bolestí v oblasti základního článku palce nohy nebo dalších prstů.
Zpočátku se hallux vyznačuje bolestí v oblasti základního kloubu palce nohy, oblast může být zduřená, teplá, začervenalá. Postupně dochází k vychylování palce z osy směrem ke druhému prstu. Pokud není problém řešen, propadá se nožní klenba, v oblasti kloubu vznikají artrotické změny, noha bývá často unavená, mění se tah svalů.
Lidské tělo je složitý systém, v kterém vše souvisí se vším. Jednotlivé části těla jsou mezi sebou kloubně spojeny, ty jsou zpevněny vazy, ovlivňovány svaly, které jsou zároveň zodpovědné za pohyb atd. Měkké tkáně jsou obaleny fasciemi, které by měly být volně posunlivé a hybné. Přes takováto spojení i sebevíc vzdálené oblasti na sebe navazují a ovlivňují se.
Pokud bychom se podívali detailněji právě na náš palec nohy, přes svalové řetězce se dostaneme až do krční oblasti a hlavu.
Pokud se budeme dívat na problematiku vbočeného palce zjistíme, že vybočením a rotací nejen palce, ale i prvního metatarsu dochází k neideálnímu kontaktu kloubních plošek, omezuje se hybnost, palec se nemůže při chůzi kvalitně odrazit od země. Na neideální odraz navazuje opožděné zvedání paty, větší pokrčení kolen, omezí se extenze (zanožení) v kyčli. Z kyčle se mohou problémy dále řetězit až do páteře.
Tyto zákonitosti však platí oběma směry. Je tedy možné že obtíže např. s neideálním postavením pánve, výraznější vnitřní rotace v kyčlích, valgotizace kolen či kotníků mohou způsobit vbočený palec.
- Důležitá je prevence, práce s celým chodidlem a dolní končetinou
- Cílem je obnovit funkci nohy
- Efekt konzervativní léčby – dle toho, kdy klient přijde, zda je změna funkční či strukturální
- Funkční vycvičíme X strukturální již ne zcela úplně
Do konzervativní léčby řadíme používání meziprstních korektorů, korekčních pomůcek (např. adjustační ponožky) – pasivní podpora. Je však nutné zdůraznit, že tyto metody mají jen krátkodobý efekt úlevy. Nejdůležitější součástí je tak fyzioterapie, případná výroba individuální aktivní stélky.
Cílem je zlepšit postavení nohy, aktivace nožní klenby, dostatečně zaktivování m. abductor hallucis (odtahovač palce), upravení stereotypu chůze a zapojení palce do odrazové fáze. K cvičení se dají využívat nejrůznější balanční pomůcky nebo ortopedické podlahy. Porucha centrace a stabilizace palcového kloubu u hallux valgus neumožňuje kvalitní provedení odrazu nohy a odlepení paty. Cílem fyzioterapie je tedy obnova funkce palce a nohy a jejich zařazení do správného chůzového mechanismu. Je však nutné dodat, že konzervativní léčba by měla být zahájena co nejdříve, dokud se deformita nestane rigidní. Čím déle trvá, tím stále více ovlivňuje i ostatní etáže těla, mění pohybové stereotypy.
Vhodné cviky
Zkrut, dosažení palce na podložku
Výchozí pozice: Nachystejte si pomůcku (ortopedická podlaha - had, krokodýl, žabičky, větvičky, váleček, srolovaný ručník, násada od koštěte - fantazii se meze nekladou) a chodidlo položte tak, že střed chodidla je na pomůcce a palec a malík se nedotýkají podložky.
Pohyb: Snažte se o zkrut (ždímavý pohyb) chodidla, kdy se přibližuje střídavě palec a malík k podložce, poté udržte chodidlo v rozložení čtyřbodové opory. Pohyby vychází z kloubů nohy, nenahrazujte je pohyby kotníku, kolene nebo kyčle.
FOTO
Protažení plosky s tenisákem
Výchozí pozice: Nachystejte si tenisák a opřete ho o stěnu. Opřete chodidlo v oblasti palce. Pata zůstává položena na zem.
Pohyb: Krčte koleno směrem ke stěně, udržujte osu dolní končetiny (neuhýbejte kolenem do stran). Při cvičení zároveň protáhněte i palec.
FOTO
Mobilizace chodidla a uvolnění prstů
Výchozí pozice: Uchopte chodidlo rukama, případně propleťte prsty svojí ruky do meziprstních prostor nohy.
Pohyb: Krouživými pohyby palce ruky se posouvejte po celé oblasti nohy. Můžete pohybovat propletenými prsty vpřed a vzad nebo opisujte osmičky.
FOTO