VALGÓZNÍ KOTNÍKY
V dnešní době je věnována dětským nohám velká pozornost. Ať už se jedná o zdravý vývoj, správný výběr bot, fenomén barefoot, ale zejména v souvislosti s tématem ploché nohy a valgózních kotníků. Často se stává, že je dítěti určena právě diagnóza plochá noha. Problém je však ten, že je diagnóza určena pouze pohledem, bez jakéhokoliv dalšího vyšetření. Jak to tedy s dětskýma nohama je? Kolik dětí má opravdu plochou nohu?
Kostěné části nohy jsou založeny již při narození, ale po určitou dobu ještě nejsou plně vyvinuty a jsou tvořeny pouze chrupavkou. Po narození miminka mají na noze tzv. tukový polštářek, který slouží jako tlumič před otřesy. Již od prvních okamžiků jsou však nohy a chodidla zapojeny do pohybu. I když zpočátku to jsou pohyby komplexní, nekoordinované. Neznamená to tak, že by se noha začala hýbat až s prvními pokusy o stoj a kroky. Nohy reagují na pohyb ostatních částí těla, mají tzv. úchopovou funkci. Tyto všechny pohyby již pomáhají k vytvoření základů pro nožní klenbu. Vývoj nohy pak závisí na kvalitě psychomotorického vývoje od narození do doby, než se dítě postaví a samo rozejde v prostoru (viz článek Psychomotorický vývoj dítěte a dětská noha). U dítěte, které již zhruba půl roku samostatně chodí, může již být na podoskopu nebo otisku viděna klenba. Mezi 2. – 4. rokem poté bývá patrné vyklenutí na vnitřní straně nohy. Pokud se však toto vyklenutí neobjeví v předškolním nebo mladším školním věku, považujeme to za patologii.
O valgózních kotnících neboli plochovbočené noze se hovoří pokud je patní kost decentrovaná (vbočená) a pata nestojí kolmo s podložkou. Do tří let je valgozita patní kosti do 15° fyziologická a souvisí s růstem a změnami horního konce stehenní kosti. Postupným vývojem by se měla valgozita mezi 3. – 6. rokem zmenšovat až do hodnoty 5°. Pokud však v předškolním a mladším školním věku dosahuje hodnoty 20° hovoříme o patologii. Příčina valgózních kotníků není zcela objasněna, nejčastěji je však spojována se zvýšenou laxicitou (volností) vaziva (mezi rodiči častěji známá pod pojmem hypermobilita). Další rizikové faktory jsou odchylky v psychomotorickém vývoji během prvního roku života, nevhodná obuv, nadváha, míra aktivity dítěte a nedostatek senzorických podnětů přicházejících k noze.
Pokud je však diagnostika dělána pouze okem tzv. od stolu, může se stát, že dítěti s valgózními kotníky je přiřazena diagnóza plochonoží. Při vyšetření na podoskopu však může být zjištěna tzv.
vysoká noha, s otiskem pouze v přední a zadní části nohy. Z výše uvedeného vyplývá, že ne každá noha s diagnózou plochonoží je plochá. Strukturálně plochá noha se totiž vyskytuje pouze u malého procenta populace.
Dalším častým problémem dětského věku je i tzv. hyperpronační syndrom nohy neboli nohy do X. Zde dochází k celkovému špatnému postavení dolní končetiny. Kyčelní kloub je ve větší vnitřní rotaci, dochází tak ke stáčení kolen k sobě (valgózní kolena) a následnému vbočení patní kosti. Tím pádem je vidět i snížení vnitřní klenby. Zde je však důležité zaměřit se nejen na dolní končetinu, ale také svaly trupu, pánve (oslabené stabilizátory pánve, zvětšená bederní lordóza, oslabené břišní svaly, špatná aktivace bránice).
Co tedy dělat pokud se již problém vyskytl? Dítě by mělo mít dostatek volnosti k pohybu a to už v jakémkoliv věku. Přirozený vývoj by neměl být urychlován. Doma i v přírodě (pokud je to možné) bychom měli děti nechat chodit naboso. Je důležité, aby měly nohy dostatek podnětů k vnímání. Dochází tím ke stimulaci propriocepce z chodidel. Nohy by měly umět vnímat různé povrchy a jejich kvalitu (tvrdé, měkké, chladné, teplé, mokré, suché…), je dobré nechat zažít nohy i určitý stupeň diskomfortu. Doma můžete ke stimulaci nohou využít všechny různé ortopedické podlahy, stimulační a balanční podložky a pomůcky. Mnoho pomůcek však najdete i doma (kamínky, kostičky, víčka, tráva na zahradě, polštář, deka, houbičky na mytí atd, po všem se dá chodit a brát tak jako stimuly pro chodidlo). Nemělo by docházet k příliš brzké sportovní specializaci, ale nechat dítě rozvíjet komplexně.
Pokud je již doporučeno cvičení, mělo by zahrnovat nejen samotnou oblast nohy. Je důležité zkontrolovat a při cvičení korigovat správné postavení celé dolní končetiny, na ní navazující oblast pánve a trupu. Proto je vhodné zařazovat cviky vycházející z pozic vývojové kineziologie (cvičí se v pozicích dle vývoje miminka, kterými prochází od narození až po vertikalizaci). Nemělo by však docházet jen ke cvičení pouze ohybačů prstů, které krčí prsty, a samotnou klenbu netvoří. Pokud se stane, že děti nechtějí při cílených cvicích spolupracovat, je důležité je zaujmout a cvičení zapojovat do dětské hry či vymýšlet nejrůznější překážkové dráhy či hravě plnit nejrůznější úkoly.
Vhodné cviky
Letadlo:
Výchozí pozice: Dítě je v sedě, chodidla má spojená naproti sobě a drží mezi nimi míček. Horní končetiny má rozpažené.
Pohyb: Dítě přenáší váhu k jedné straně těla. Motivací může být na něco sáhnout, něco někam položit, sebrat. Dítě se snaží držet rovnováhu, stále má napřímenou páteř. Toto cvičení má vliv na aktivaci nejen středu těla, ale i celé dolní končetiny. Zároveň je cvik vhodný při valgozitě kotníků.
Házení na podlahách:
Výchozí pozice: Sestavte si ortopedické podlahy, případně postačí i pár kousků. Připravte si overball.
Pohyb: Dítě si stoupne na podlahu. Dbejte na srovnání chodidel, pozor na výrazné vytáčení nebo vtáčení špiček. Dětem můžete říci, aby se snažily udržet otevřené okénko, čímž je myšlen prostor mezi koleny. Dítě si na podlaze stále udržuje koordinaci, aktivuje střed těla. Házejte si s ním. Hod s míčem můžete provádět také na dalších pomůckách (Stapelstein, balanční čočky, disky, ..)
Medvěd:
Výchozí pozice: Nachystejte si balanční kameny Inside a klekněte si. Připravte si kameny pod dlaně nebo pod chodidla. Ruce jsou pod rameny a kolena pod kyčlemi.
Pohyb: Ze začátku trénujte variantu, kdy jsou kameny jen pod dlaněmi nebo jen pod chodidly, Poté co pozice budete zvládat, klidně spojte dohromady. Z pozice na čtyřech poté lehce odlepte kolena od země. Abyste udrželi napřímení páteře, můžete si položit jeden kámen i na záda, ten nesmí při pohybu spadnout.
Další cviky nabízí pak naše cvičební karty VALGOZITA
V této kategorii naleznete náš výběr produktů, které jsou pro tuto diagnózu vhodné.