Doprava pouze za 49 Kč se Zásilkovnou! Platí do konce července.

Overbally a další malé měkké míče

V jednom z minulých článku jsme popisovali a vybírali cvičební míče. Dnes se zaměříme na malé měkké míče, známe nejčastěji pod názvem overball. Můžeme se však setkat i s názvem soffball, softgym nebo redondoball (míč s výstupky na povrchu). 

obr. 1+2 malé měkké míče (redondoball a overball)

Overbally a další jsou malé měkké míče o ø do 30cm, mají neklouzavý povrch, jsou pružné a značně odolné proti zatížení. Jejich velikost a nafouknutí lze měnit podle cíle cvičení. Když jsou méně nahuštěné, mohou sloužit jako podložka - polštář zad nebo krku. Více nafouknuté malé míče můžeme používat k upevnění a posílení svalů. Malé míče jsou vhodné k rehabilitačnímu, relaxačnímu a dechovému cvičení, k polohování. Malý míč najde uplatnění při cvičení jak miminek, dětí, dospělých, těhotných žen, tak i sportovců. Malý míč může sloužit i jako cvičební pomůcka při aerobiku, cvičení jógy a pilates atd. Výhodou malých míčů je jejich skladnost, kdy si je vyfouknuté snadno přenesete s sebou i do kanceláře, kde jej využijete jako zádovou opěrku nebo balanční pomůcku při sezení. Cvičením zapojíte svaly hlubokého stabilizačního systému ve spolupráci s pánevním dnem a dalšími svalovými skupinami. Odstraňují se tak svalové dysbalance, napomáhá se zpevnění těla a zlepšují se lokomoční funkce pohybového systému. Redondoball s výstupky pak poslouží i jako masážní pomůcka.

 

Malé míče a cvičení miminek

Při vývoji miminek se někdy stane, že potřebujeme podpořit správný psychomotorický vývoj nebo vyladit některou dovednost. Většinou jde o posílení bříška, podpoření zvedání nožiček, vyladit otočky na bříško nebo u starších miminek oporu o horní končetiny. K tomu všemu můžeme malé míče využít. Pokud leží miminko na zádech, lze mu nabízet polovyfouknutý míč k úchopu a zvednutí nožiček a kopání do balónu. Pokud se podaří míč uchopit ručkami i nožkami, můžeme miminko pohoupat ze strany na stranu. Míč může být i dobrá motivace k otočení na bříško. Starší miminka, můžeme pokládat na malý míč na bříško, aby si posilovaly opěrnou funkci horních končetin, zkoušet s nimi trakař a tím je motivovat k lezení. U všech těchto aktivit dochází samozřejmě i k posilování středu těla a šikmých břišních svalů.

obr.3 zvednutí dolních končetin, úchop overballu

Malé míče a cvičení malých dětí 

Malý měkký míč je malou zmenšenou verzí velkého gymballu. U dětí, tak můžeme použít míč k trénování správného sedu, rozvoji a trénování rovnováhy a koordinace, ke cvičení a aktivaci hlubokého stabilizačního systému, posilování bříška. S tímto míčem se mohou děti naučit i házet, kopat a hrát různé hry.

obr. 4+5+6 cvičení s overballem u dětí (aktivace správného dýchání, břicha a hlubokého stabilizačního systému vleže i ve stoji)

Malé míče a cvičení dospělých

Malý míč je velice skladná pomůcka, kterou s sebou kamkoliv přenesete. Může být použit ke cvičení, posilování, stabilizaci, mobilizaci i protažení těla. Overbally jsou ideální pomůcky k uvolnění ztuhlých svalů krční páteře, mobilizaci hudníku, korekci sedu, stabilizaci kloubů a další. Pokud trávíte mnoho času sezením u počítače, můžete využít overball nebo malý míč i jako pomůcku k aktivními sedu nebo jako zádovou opěrku. 

obr.7 uvolňovací cvičení s overballem

obr. 8+9 overbally

Malé míče a cvičení těhotných

I v těhotenství by měla být žena aktivní přiměřeně svému stavu. Je také důležité zhodnotit její stav a sportovní zatížení před otěhotněním. Se změnami v průběhu těhotenství však mohou malé míče ženám pomoci. Jak jsme již psali výše, lze s nimi provádět relaxační, dechová a uvolňovací cvičení, příjemné jsou cviky k uvolnění pánve nebo přetížené bederní oblasti. Cvičení by měla žena konzultovat se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.

obr. 10 overball

Malé míče a využití u seniorů

Malé míče jsou s oblibou využívány i u cvičení seniorů. Nejsou těžké, lehce se s nimi manipuluje, jsou oživením cvičení. Pomáhají tak i ve vyšším věku udržet lidské tělo aktivní.

 

Overbally a malé míče jsou oblíbenou cvičební pomůckou napříč různými věkovými kategoriemi. U nás na e-shopu máme velký výběr overballů i malých míčů. Míč je malý, ale jeho přínos je velký :-)

 

Tým Spokonožky

(zdroj foto: archiv autorky, e-shop:spokonozka.cz)