Kladívkové prsty - digiti hamati

Kladívkové prsty (digiti hamati) patří, společně s plochonožím a vbočeným palcem, mezi nejčastější deformity nohou. Vyskytují se ve vyšších věkových skupinách, zejména u žen. Jelikož kladívkové prsty patří mezi flekční deformity (do pokrčení), nazýváme je též skrčeniny. Nejčastěji se vyskytují u 2. a 3. prstu nohy. Vznikají na základě poklesu nožní klenby, degenerace vazů a porušení rovnováhy svalů na nohou. Kladívkové prsty jsou progresivní a časem se zhoršující diagnóza. Svou roli hraje také nošení nevhodné obuvi. Stav může být velmi bolestivý. Vyskytne-li se tato deformita nohy u mladých, souvisí většinou s vrozenými vadami nebo neurologickým onemocněním.

obr. 1 kladívkové prsty (digiti hamati)

Při poklesu nožní klenby a přetížení přední části nohy dochází k jejímu mírnému prodloužení. Aby si postižený chránil bolavou propadlou příčnou klenbu, vzpírá se na prsty, a tím dochází ke zkrácení vazů a šlach. Toto zkrácení táhne prsty do pokrčení. Ohnuté prsty pak vypadají jako kladívko. Při změně postavení prstu má postižený problém i s tlakem prstů v botách. Tlakem obuvi na mezičlánkové klouby prstů dochází ke vzniku otlaků a zhrubění i na kosti. Otlaky se mohou vyskytnout i na jiných místech nohy, která jsou přetížená.

I když nám vzhled postižených prstů jasně ukáže daný problém, diagnózu lze potvrdit klasickým RTG vyšetřením.

Mezi hlavní příčinu vzniku kladívkových prstů patří nevhodná obuv. Jedná se zejména o nošení těsné obuvi, vysokých podpatků a obuvi s úzkou špičkou. Noha se tak musí přizpůsobit nepřirozené pozici. Prsty se krčí a pokud tato zátěž trvá dlouho, nohy se nemusí dostat do správného postavení ani po sundání obuvi. Z uvedeného vyplývá, proč jsou častěji postiženy ženy. Další příčnou může být zranění prstu, vyšší věk, nesprávné držení těla, přidružená onemocnění (artritida, diabetes), genetika. 

obr. 2+3 noha, která se musí přizpůsobit nevhodně zvolené obuvi

V případě vzniku této deformity je důležitá prevence. Měli bychom svým nohám poskytnout dostatečně prostornou a pohodlnou obuv správného tvaru. Pokud je to možné, měli bychom si najít prostor projít se po přírodním povrchu i naboso. Dopřejte nohám občas i masáž a odpočinek. Zajděte si na pedikúru.

Pokud se už však stalo, že z nějakého důvodu máte rozvíjející se kladívkové prsty, je důležité odstranit příčinu a začít se nohám věnovat. Pořídit kvalitní obuv, důležitá je i fyzioterapeutická péče, mobilizace kloubů nohy, procvičování nohou a prstů, protahování, podpora nožní klenby. Od bolestí uleví i prvky fyzikální terapie nebo třeba adjustační ponožky. Pokud se z důvodu krčení prstů objeví otlaky, i v tomto případě je vhodné navštívení pedikúry.

obr.4+5 mobilizace kloubů nohy

obr. 6+7 adjustační ponožky

Jestliže někdo ignoruje varovné a bolestivé příznaky dlouhou dobu a stanou se kladívkové prsty fixované, selhává konzervativní terapie, doporučuje se operační řešení. Je však důležité zmínit, jako u ostatních deformit, pokud se po operaci nezmění pacientův přístup, deformita se opakovaně vrací. Po operaci absolvuje pacient fyzioterapii. Noha se poté může plně zatěžovat zhruba za 3 až 6 týdnů dle zvolené operace.

Tým Spokonožky

(zdroj foto: archiv autorky, spokonozka.cz)