🎅🎄 Mikulášská sleva 10% na všechno - 5.-6.12.2024! 🎄🎅 Slevový kód MIKULAS24. (Slevové kódy nelze kombinovat.)

Noha dítěte s dětskou mozkovou obrnou (DMO)

Dětská mozková obrna (DMO) je nejčastější poruchou hybnosti v dětském věku, která vzniká jako následek poškození vyvíjejícího se mozku v období prenatálním, perinatálním nebo postnatálním. Jak tuto problematiku řešit, poradí Mgr. Irena Liscová, fyzioterapeutka a speciální pedagožka z pražského neurorehabilitačního Centra Sarema.

Trvalá omezení s DMO  

DMO bohužel představuje pro pacienta soubor stálých postižení vývoje hybnosti i postury, které omezují aktivitu daného jedince.  K poruchám motoriky se dále připojují epilepsie, poruchy senzorického zpracování, poruchy učení a chování, kognice či komunikace, a dále sekundární muskuloskeletální obtíže. Incidence připadá celosvětově na 1-7:1000 živě narozených dětí.  Obvykle se klasifikuje do skupiny na základě anatomické topografie postižení (mono-, hemi-, kvadru- aj.) nebo podle patofyziologického typu hybné poruchy (spastické a nespastické formy). Jednotlivé formy DMO se často mezi sebou kombinují.

DMO_noha_Sarema1

Vývoj nohy dítěte s DMO

DMO negativně ovlivňuje rozvoj celého muskuloskeletálního aparátu. U dětí s DMO často pozorujeme hypotonické svalstvo trupu, různé asymetrie, patologické postavení v kyčelních kloubech nebo nevelkou aktivitu svalů nohy. U dětí jsou typické stereotypní pohyby, často chybí senzorické vjemy (absence kontaktu noha-ústa), poruchy senzitivity plosky (ve smyslu hyper nebo hyposenzitivity) a obtíže s vnímáním a přizpůsobením se terénu. Na nohách se vyskytují různé deformity jako např. pes equinus, pes equinovarus, pes planovalgus, pes calcaneus, hallux valgus nebo jejich nejrůznější kombinace, včetně deformit prstců nohy.

DMO_noha_Sarema2

Vyšetření a následná terapie

V rámci vyšetření je důraz kladen zejména na aspekci (sledujeme pohyby nohou a jejich chování), palpaci (hodnotíme aktivní i pasivní hybnost, joint play atd.), dále se využívají specifické testy či přístrojová vyšetření a v neposlední řadě se také hodnotí stoj a chůze. Možností terapie je celá řada. Vzhledem k charakteristice DMO je nutné, aby terapie byla komplexní a nezaměřovala se pouze na oblast plosky nohy.

V rámci terapie je možné využít nejrůznější terapeutické koncepty a metody, které pracují na bázi vývojové kineziologie (jako je např. Vojtova metoda, DNS nebo BPP dle Čápové) nebo koncepty funkčně orientované jako je Bobath koncept. Součástí terapie by mělo být manuální ošetření měkkých tkání a drobných kloubů plosky nohy s cílem taktilní stimulace, prevence zkratu a přípravy nohy na zatížení. Velký důraz by měl být kladen také na senzorickou stimulaci nohy.

Děti s DMO mají snížené taktilní, proprioceptivní a kinestetické vnímání nohy. U dětí s DMO je tedy nutné kromě samotné stimulace nohy nejrůznějšími materiály, pracovat také na zlepšení vnímání body schéma a hranic vlastního těla. Nezbytnou součástí komplexní terapie by měla být včasná vertikalizace, které předchází důkladná příprava nejen samotné nohy, ale také celého těla. K vertikalizaci můžeme využít také různé pomůcky jako jsou vertikalizační stojany nebo stoly. Vždy je nutné dodržovat doporučený čas a respektovat případné kontraindikace a zejména únavu dítěte. 

Dalšími možnostmi léčby jsou podpora nohy pomocí aplikace kinezio tejpu a využití nejrůznějších pomůcek a podpůrných prostředků jako jsou ortézy, senzomotorické stélky a vhodná obuv. V rámci komplexní péče bychom měli postupovat od senzorické stimulace nohy, přes facilitaci vhodných pohybových vzorců a strategií jako přípravy na vertikalizaci a lokomoci, dále včasná vertikalizace a nalezení funkčního způsobu lokomoce, včetně využití vhodných podpůrných nebo kompenzačních pomůcek. 

Cíle terapií DMO

DMO je neurovývojovou poruchou, jejíž projevy se v průběhu vývoje většinou mění. Reálným cílem je zvětšit a udržet funkčnost daného jedince ve smyslu nejen lokomoce, ale i kognitivního vývoje, sociální integrace a nezávislosti. Úspěch terapie záleží na její včasnosti a intenzitě a zejména na komplexním a týmovém přístupu k pacientovi.

Vyhledejte specialistu

Pokud máte u dítěte diagnostikovánu dětskou mozkovou obrnu (DMO), je potřeba vyhledat odborné pracoviště, kde vám na základě vstupního vyšetření doporučí další postup. Neurorehabilitační Centrum Sarema přijímá pacienty s DMO v Praze, Brně, Liberci a ve Zlíně. Například v pražském centru působí Mgr. Irena Liscová, která propojuje v ambulantních i intenzivních terapeutických programech fyzioterapii a speciální pedagogiku.

Sarema - Liscová - článek DMO

Pražské Centrum Sarema se specializuje na dětské pacienty nejen s DMO, ale i s vývojovým opožděním, s traumatickým poraněním mozku, s poruchou autistického spektra (PAS) a s neurovývojovými poruchami, jako jsou např. ADHD, ADD, specifické poruchy učení a chování nebo narušené komunikační schopnosti.