Jak vybrat první boty pro začínající chodce - zimní období

Léto skončilo, nastal podzim, blíží se zima. Se změnou ročního období, nástupem chladného a nevlídného počasí spousta rodičů řeší, jaké boty pořídit dětem, zejména těm nejmenším, které chodí teprve krátce nebo dělají vůbec své první krůčky. Jak je to s výběrem první zimní obuvi a nebo tyto děti boty nepotřebují a vystačíme si s jejich alternativou? Pojďme se na to podívat.

Mnoho rodičů říká, že ti, kteří mají děti, které začínají ťapat na jaře a v létě, mají výhodu. Že nemusí řešit obuv, děti si mohou vesele prozkoumávat terén naboso a trénovat nožičky v přirozeném prostředí. Poté co nastane zima, tyto děti již mají chůzi tréninkem zdokonalenou a mohou se obout do vhodně zvolených botiček, které nožku neomezují, dovolují ji její přirozený pohyb a vývoj, nemodifikují stereotyp chůze.

A co v zimě začínající chodci? Přece s nimi nebudeme sedět doma!

Dítě, které začíná chodit, by mělo mít prostor pro správný vývoj nohy. To znamená, že by nožka neměla být utlačována pevnou a těžkou botou nebo těsnou ponožkou. Doma při prvních krůčcích děti obuv nepotřebují vůbec. Nejlepší je ťapání naboso. Máte však strach, že bude dětem zima od nožiček? Nemyslíme si, že by v domácnosti, v které vyrůstá dítě byla zima, že by se dítě chodící naboso nastydlo. Ukazatelem toho, že je dítěti zima, nejsou chladné ruce a nohy, ale chladný trup a zátylek. Pokud však nejste přesvědčeni, alternativou jsou dobře padnoucí ponožky s protiskluzem nebo capáčky. Takto obuté dítě (ponožky, capáčky) může být i ve fusaku v kočárku. 

                                    holk

Trávíte ale i v tomto období dost času venku a dítě chcete z kočárku vyndat? Pak jsou pro Vás vhodné zateplené ponožky nebo capáčky. Začínající chodci se i přes zkoušení chůze stále často pohybují i vkleče a takto obuté nožky nejsou nijak omezovány. Při stoupání a obcházení pak děti přes jemnou podrážku mohou vnímat i povrch po kterém chodí.

Když se nám podzim přehoupne do zimy a teploty stále více klesají, sáhněte po různých návlecích, které mohou být i zateplené. Ty jsou vhodné pro první krůčky, kterými Vás vaše děťátko překvapí právě v zimním období. Pokud jste si odbyli první krůčky na podzim a v zimě už je děťátko zkušenější, sáhněte po tzv. prewalkers botičkách. Prewalkers botky jsou lehké, mají měkkou a ohebnou podrážku, která umožňuje malé dětské noze správně pracovat a dítě je schopné ji prošlápnout. Tyto boty mají dostatek místa pro prsty, zimní jsou navíc opatřeny kožíškem.

Nemusíme se bát, že by byla dětem v botách s tenkou měkkou podrážkou zima. Děti se neustále pohybují, produkují dostatek tepla. Navíc i tyto alternativy bot jsou i v zateplených zimních modelech.

         

navleky dds

             

Jak jste se dočetli, i pro nejmenší a začínající chodce existují varianty obutí, které umožňují noze správnou funkci a rozvoj a zajistí i potřebné teplo a noze ochranu. Je důležité nenechat se odbýt a vzít hned první nabízenou botu. Těžké zimní boty s pevnou tuhou podrážkou nejsou pro první krůčky vhodné, můžete si je představit tak, že nasadíte dítěti na nohu lyžáky a chcete po něm, aby trénovalo chůzi. Jak sami cítíte, je to pro dítě velký problém.

Tým Spokonožky

(zdroj foto: archiv autorky, spokonozka.cz) 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení