FAQ - Nejčastější dotazy k ortopedickým podlahám

Co jsou ortopedické podlahy?

Ortopedické podlahy jsou pomůcky pro rozvoj správné chůze, držení těla a jeho celkovou posturu, zvláště pak pro posílení středu těla a hlubokého stabilizačního systému.

Jaký význam/smysl má cvičení a používání ortopedických podlah?

Stimulace chodidel a balanční prvky podložek působí nejen jako prevence plochých nohoupropadlých klenebvalgózních kotníků a kolen. Velkou úspěšnost mají i při zmírnění a odstranění již vzniklých problémů.

Mám vybrat MUFFIK, ORTODON nebo ORTHO PUZZLE?

Ortopedické podlahy Muffik, Ortodon i Ortho puzzle slouží ke stimulaci chodidel a k nácviku rovnováhy, stability, posilování středu těla. Záleží tedy spíše na Vás, jaká značka nebo typ podlah je Vám sympatičtější.

A jaký je náš názor?

Muffik přináší podlahy inspirované přírodou, velmi propracovaný vzhled podlah, které jsou odlitky reálných přírodních povrchů. Na designu se spolupracovalo s fyzioterapeuty a podology. Díky tvaru puzzle se dobře skládají do sebe, jednotlivé podložky můžete doplnit i o rohy a zakončení, které Vám podlahy podrží výborně na jednom místě.

Muffik vyrábí i minipuzzle (4 kusy mini je jeden velký dílek), které jsou dětmi velmi oblíbené. Ocení je i nejmladší například při růstu zoubků. 

U Ortodonu vyzdvihujeme nově sestavené sady, které vznikly ve spolupráci s fyzioterapeutkou a jsou zacíleny na nejčastější diagnózy vyskytující se u našich zákazníků.

Ortho Puzzle bychom obecně doporučili spíše dětem, i když nabízí i jednu speciální sadu pro dospělé.

POZOR! MUFFIK, ORTODON A ORTHO PUZZLE VŠAK NEJSOU NAVZÁJEM KOMPATIBILNÍ!!! KAŽDÁ ZNAČKA MÁ SVŮJ VLASTNÍ SPOJOVACÍ SYSTÉM!!!

Pro koho jsou vhodné? Jen pro děti nebo i pro dospělé?

Mohlo by se zdát, že ortopedické podlahy jsou určeny pro děti, které mají problémy zejména v oblasti chodidel a nohou. Opak je ale pravdou. Z výše uvedeného vyplývá, že využití ortopedických podlah je mnohem pestřejší.

Podlahy využijete jak pro malé batole, tak pro běhající děti, adolescenty či dospělé

Pro jak staré děti podlaha je?

Podlahy jsou certifikované již od 12 měsíců. Mohou ji ale bez problému používat i děti mladší.

Jak mohu využít podlahy u batolat?

Již nejmenší děti objevují svět kolem sebe. K prozkoumávání používají hlavně ruce a ústa. Různě barevné, členité a tvrdé podlahy jim tak umožňují rozvíjet hmat, zrak a orofaciální oblast. Poté co se děti naučí lézt, mohou sestavený kobereček z podlah přelézat. Lezení ve ztížených podmínkách jim tak napomáhá k posílení svalů trupu a končetin. Lezoucí děti se také začínají stavět u nábytku a obcházet ho. Můžete jim tak nachystat podlahy k stimulaci chodidel při obcházení.

Jak mohu využít podlahy u běhajících dětí?

V dnešní době hladkých podlah, které máme běžně v domácnostech nohy trpí nedostatkem stimulů. Noha je však plna proprioceptorů, které nám dávají informace o povrchu, po kterém chodíme a tím nám pomáhá lepší koordinaci pohybu. Je tak žádoucí, aby nohy měly možnost navnímat si různé druhy povrchů, různé stupně tvrdosti, různou teplotu materiálů. Je proto vhodné, pokud nemáte např. možnost vyběhnout za příznivých podmínek do přírody a běhat naboso, aby mělo dítě doma možnost proběhnout se i po jiném povrchu než jen po hladké rovné podlaze. V takovém případě jsou podlahy využívány jako prevence případných problémů v oblasti nohy nebo celého pohybového aparátu. Pokud již určitý vzniklý problém řešíme, jsou podlahy vhodné i jako rehabilitační pomůcka.

Stává se, že děti nechtějí na podlahách cvičit, brečí, podlahy odmítají?

Je nutné zdůraznit, že každý jsme originál a máme své vlastní nastavení a postoj např. ke zkoušení a objevování něčeho nového. V drtivé většině případů jsou podlahy dětmi přijímány jako něco nového, zvláštního, co se hned musí prozkoumat. Existuje samozřejmě i pár výjimek, kdy jsou děti zdrženlivější, s novými věcmi se seznamují pomalu a postupně. Pokud se u Vás vyskytne tento případ, nenuťte dítě do aktivity. Nechte jej postupně podlahy prozkoumat, vyzkoušet ty, které se líbí a nejsou např. tak intenzivní při došlapu. Děti si podlahy rády samy sestavují, nechte dítě ať využije vlastní kreativitu. Velmi vhodné je, když jdou samozřejmě rodiče příkladem, po podlahách chodí taky a jsou pro dítě motivací.

Jak mohu využít podlahu u dospělého?

Nohy nás nesou celý život. Neměli bychom na ně tedy zapomínat ani v dospělém věku. I zde platí, že je můžeme využít ve formě prevence, k úlevě namožených a unavených nohou, k cvičení rovnováhy a stabilizaci těla, rovněž při již vzniklých potížích jako rehabilitační pomůcku.

Mají podlahy ještě další využití?

Ano, stále častěji se stává, že ortopedické podlahy jsou pořizovány pro naše zvířecí kamarády. Nejčastěji se samozřejmě jedná o pejsky, ale proběhnout po podlahách se může každý kdo má končetiny :-) I pejsek potřebuje pro svou nožku přírodní povrch, a nejen tvrdý beton. Na moderních podlahách se jim nožky rozjíždí, a tak nedochází ke správnému vývoji. I zde je možné podlahy využít ke stimulaci tlapek, ke cvičení, nácviku rovnováhy a dalších. Výjimkou není ani zvířeci rehabilitace.

Je u podlah nějaké váhové omezení?

Podlahy jsou odzkoušené do cca 150 kg. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát u 3D podlah Muffik typu pobřeží měkké, klády a EKO, tam doporučujeme spíše 100 kg. Podlahy Ortodon a Ortho puzzle zvládnou také zátěž do cca 120 kg.

Jak na podlahách cvičit, kolik věnovat cvičení času?

Pokud pořizujete první sadu, ideální je, když si díly sestavíte a necháte je na frekventovaném místě ve vaší domácnosti, kde často chodíte. Každý krok, každé přejití po podlahách je vlastně už první cvičení. Nohy si postupně zvykají, přecházením přes členitější, 3D podlahy, trénujete rovnováhu, stabilitu, posilujete střed těla. Sami pak postupem času zjistíte, jak která podlaha na Vaše nohy působí. Samozřejmě se poté dají jednotlivé díly využívat také k cílenému cvičení. 

Podlahy si můžete sestavit také např. v kuchyni a při přípravě pokrmu po nich přecházet nebo přešlapovat. Pokud trávíte hodně času v kanceláři, snadno přenesete jednotlivé díly a můžete si stimulovat chodidla i např. při práci s PC.

Pokud jste si pořídili nebo uvažujete nad pořízením dílků z PVC, můžete si je také dát do sprchového koutu a dopřát nohám uvolnění i během sprchování. Můžete tak spojit masáž s hydroterapií.

Jak na podlahy? Bosky, v ponožkách, v botách?

Při cvičení by měly být nohy naboso. Jde o to, aby se k nohám dostalo přes proprioreceptory co nejvíce vjemů.

Nějaké dílky jsou mi nepříjemné/tvrdé, co s tím?

I to se může stát. Pokud jsou nohy dlouho ochuzovány a stimuly ze zevního prostředí, stávají se citlivými. Doporučujeme však vyčkat a postupně nohy zvykat. Ze začátku mohou být tvrdší dílky pro vaše nohy jako např. ježek dost nepříjemné, ale poctivým tréninkem bude po čase i stoupnutí na ježka pociťováno jako velice příjemné. Chce to tedy trpělivost. Protože právě ježek patří mezi naše nejoblíbenější kousky. Děti tvrdé podlahy zvládají mnohem lépe než dospělí jedinci. Rychleji se na povrch adaptují. 

Klouže podlaha?

Dílky vyrobené z PVC nekloužou, ale u EKO dílků MUFFIK doporučujeme dát na protiskluzovou podložku či koberec. Nebo nakombinovat EKO s PVC, které to podrží. U podlah Muffik si navíc můžete pořídit rohy a zakončení, které Vám podložky udrží na jenom místě.

Jak se podlaha udržuje?

Podlahu stačí pravidelně vysávat, pokud se Vám zdá už více znečištěná, stačí opláchnout pod sprchou a nechat okapat. Můžete použít i náš BIO čistič. Pro EKO dílky MUFFIK doporučujeme pouze otřít vlhkým hadrem. Nedoporučujeme mytí v myčce či praní v pračce. Dílky by se mohly zdeformovat. 

Mohu používat podlahy venku, na zahradě?

Podlahy by měly být používány na rovném povrchu. Neměly by být vystavovány dlouhodobě slunci a vysokým teplotám. Díly EKO od Muffika nejsou uzpůsobeny k dlouhodobému kontaktu vodou.

Jakou podlahu vybrat, podlahu chci jako prevenci.

Pokud neřešíte žádný zásadní problém a chcete podlahy pro menší dítě jen jako prevenci, doporučujeme sadu Ortodon Držení těla nebo Muffik sadu Medium 2. Jsou zde vhodně zkombinované měkké i tvrdé podlahy. Pokud pořizujete pro dítě, budou se hodit i 4 mini podlahy, které jsou uzpůsobeny malé dětské nožce. I ty však můžete sestavit v jednu velkou, klasickou podlahu. Časem se dají doplnit o 3D podlahy. 

Pokud byste pořizovali už pro starší dítě nebo dospělého, využijete i sadu Ortodon Pro dospělé základní nebo Pro dospělé rozšířená. Dále lze vybrat Muffik Medium 1. 

Jeslti nejste ani v tomto případě omezeni financemi, dá se pořídit rovnou větší sada Muffik Velikán.

Pro malé děti vhodná Velikán 2, pro starší nebo dospělé postačí i Velikán 1. 

Sady Velikán jsou doplněny o 3D podlahy, které Vám pomohou s trénováním rovnováhy, stability a koordinace. Zároveň posílíte střed těla.

Pokud byste chtěli popustit uzdu své fantazii můžete si samozřejmě poskládat i svoji vlastní sadu z jednotlivých podlah.

Řešíme plochonoží, valgózní kotníky, kolena, slabé bříško. Co je pro nás vhodné?

Často se stává, že dítě odchází z ortopedie s diagnózou plochá noha. Je však důležité zmínit, že většina plochonoží jsou nedokonale vyšetřené nožky trpící zvláště valgózními kotníky. Pokud má dítě valgózní kotníky, není to jen problém nohy samotné, ale příčinu musíme hledat v nedokonalém postavení celé dolní končetiny, postavení pánve a trupu. Toto vše souvisí se slabým bříškem, svaly pánve nemají dostatečnou stabilizační funkci. Celý problém se poté manifestuje v oblasti kotníku a nohy, které nesou celou váhu těla. 

Pokud pořizujete sadu podlah při těchto problémech je žádoucí, aby sada obsahovala též 3D podlahy. Ty Vám právě pomohou k posilování problematických svalových skupin. Tím, jak jsou 3D podlahy členité, nutí tělo ke zpevnění, trénujete rovnováhu, stabilitu, koordinaci. Samozřejmě i zde dochází ke stimulaci v oblasti chodidla a zpevnění v oblasti kotníků.

Ideální volbou může být sada Ortodon Plochonoží nebo Valgozita.

Dále můžeme doporučit sadu Muffik Velikán 2 nebo pořízení 3D podlah, které doplníte o pár jednotlivých měkkých podlah, dle Vaší volby.

Ideálním doplňkem je také Muffik set Had. Je navržen jako funkční kladina a také pomáhá s trénováním rovnováhy, stability, posilováním středu těla.

Jakou sadu pořídit pro naše nejmenší zákazníky?

Podlahy se dají pořídit i pro naše nejmenší. Speciální sadou pro děti, které ještě nechodí je sada Muffik Drobeček. Set Drobeček je určen opravdu pro nejmenší batolátka, kteří zkoumají svět kolem sebe zatím hlavně zrakem a hmatem. Je pro takto malé děti výborný pro rozvoj fantazie a jemné motoriky. Pro dětičky, které začínají chodit je už vhodnější pořídit set větší s kombinací tvrdostí podlah. Dětská noha potřebuje při počáteční chůzi co nejvíce stimulů.

Další variantou může být Muffik Mini Puzzle set, který obsahuje 20 kusů mini podlah. Jsou pro děti snadno uchopitelné, vhodné i do malé dětské ruky. Po sestavení do koberečku na nich může dítě trénovat postupně své první kroky a zdolávání prvních překážek.

Sadu pro naše nejmenší zákazníky přináší i Ortodon sada pro nejmenší. Obecně pro malé děti jsou pak doporučovány i sady Ortho puzzle.

Máme doma více dětí různého věku, jak vybírat?

Pokud máte doma dítě, které ještě nechodí a dítě starší, řiďte se tím starším. Nechodící dítko bude mít ten nejdravější základ chůze až začne poznávat svět. Nechte děti ať si skládají podlahy samy a rozvíjí tak svoji fantazii a jemnou motoriku. U starších dětí doporučujeme sáhnout spíše po větším setu.

A co další sady?

Pokud nejste omezeni rozpočtem můžete pořídit sadu XXL, která se skládá ze sady Medium 1 a Medium 2, kterou můžete doplnit o 3D podlahy. Pak máte úžasnou sadu, s kterou se dá hrát plno her.

Pokud máte dostatek prostoru je naprostý  TOP Královský set 30 ks (obsahuje sadu Medium 1 i 2, 3D sadu a EKO dílky).

Ve školce/škole ale i doma můžete vyzkoušet Magický set  – fyzicky a koordinačně velmi náročná hra. Která se stala hitem školních chodeb po celém světě. Učí děti koordinaci, zrychlit reakci oko ruka, uvědomění pohybu vlastního těla a propojit obě hemisféry mozku. Navíc je to naprosto skvělá zábava.

Ortodon pak mimo jiné nabízí sady pro Sportovce, pro rehabilitaci po Úraze nebo třeba Mechový koberec.

Co jsou EKO podlahy?

Různé typy povrchů s různým stupněm tvrdosti vyrobené z eko materiálu napodobují přírodní povrchy a slouží k prevenci plochých nohou, vedou ke správnému svalovému tonusu, mají pozitivní vliv na tělo jako celek a pomáhají uvolňovat emocionální napětí. Pozor! EKO dílky nejsou protiskluzové a mohou na různých typech podlahy klouzat. Doporučujeme umístit na koberec či na jinou protiskluzovou podložku. 

Materiál: WPC (Dřevo-biopolymerní kompozit). Neměly by být v dlouhodobém kontaktu s vodou.

Eko podlahy patří k nejtvrdším podlahám! 

Jak zvýšit efekt cvičení?

Pro větší efekt můžete ortopedickou podlahu rozšířit o senzomotorické pomůcky – balanční disky, půlkoule nebo například masážní míčky. Skvělá volba nejen pro zpevnění středu těla.

Čím se jednotlivé sady liší?

Rozdíly v sadách jsou pouze ve složení, ale funkčnost je stejná. Právě velká rozmanitost tvarů a tvrdostí má velký vliv na správný stimul nohy a v setech se snažíme o co nejrozmanitější rozvržení tvrdostí a tvarů. Varianty setů A nebo B se liší pouze v barevnosti dílků.

Inspiraci na hry a cvičení najdete na YouTube kanálu ZDE. Hry například jako pan čáp ztratil čepičku, horká brambora, senzomotorické pexeso atp. Kanál je pravidelně doplňován.  


Nenašli jste odpověď na vaši otázku? 
Napište nám a my vám rádi poradíme.