Doprava pouze za 49 Kč se Zásilkovnou! Platí do konce července.

Ponožky - umíte vybrat ty správné?

Všude se napsalo, píše a bude psát o správném výběru bot, jestli vybrat klasické, barefoot, kompromis. Jak je to s chůzí naboso. Málokdo se ale pozastaví nad tím, jak je důležité vybrat ponožky. Jaká je správná velikost. Ponožky musí být vybrány stejně pečlivě, aby se noha necítila nekomfortně a neomezovala funkci a rozvoj nohy stejně jako nevhodně zvolená obuv.

obr. 1+2 batole v ponožkách s protiskluzem (při rychlejším pohybu se ponožka neudrží na správném místě)

Ponožky mají na zdraví, funkci nohy a pohodlí při nošení neméně důležitý vliv jako bota. U dospělého mluvíme zejména o ponožkách, u dětí platí stejný důraz jak na výběr ponožek, tak i na výběr punčocháčů. Pozor by se měl dávat při nošení dupaček, tepláčků s plnými nohavicemi nebo overalů. Zde se musí klást důraz nejen na velikost v oblasti nohy, ale i správnou délku, aby nebyly např. krčeny prsty, pokud by byla velikost malá a oblečení krátké. V případě, že je naopak oblečení moc velké, může dítě o něj zakopnout.

obr. 3 dětské ponožky - pozor na těsné gumičky u některých druhů ponožek

Funkce ponožek pro dospělé je zejména omezit pocení, udržet nohy v teple a suchu, ale i ochlazovat při vysokých teplotách. Ponožky mohou pomáhat i cirkulaci krve v nohách. U dětí je hlavní zejména funkce ochranná. Dítě udělá za den neskutečné množství pohybů a vydá spoustu energie. Z toho důvodu není na místě obávat se, že bude dítěti bez ponožek chladno od nohou.

Pokud je to možné, měly by mít děti volné nožičky, které se zapojují do každého pohybu a neustále se trénují. I když poté děti trénují stoupání a obcházení, nemusíte je oblékat do ponožek a obouvat. Doma se nožky nejlépe trénují naboso. Pokud jsou nožky chladnější, neznamená to, že je dětem zima. To stejné platí i o rukách. Jestli je dětem zima nebo ne, zjistíme, když sáhneme dětem zezadu za tričko. Pokud ucítíte chlad, přioblékněte. Většinou jsou ale děti krásně zahřáté.
 
obr. 4+5+6 doma necháváme děti naboso 
 
Ponožka musí jako bota odpovídat velikostně délkou. Při výběru ponožek také dáváme pozor na šíři ponožek v prstové části. Úzké ponožky stahují prsty k sobě a omezují jejich pohyb při chůzi. Takové ponožky mohou zhoršit např. i vbočený palec. Pokud mají ponožky těsnou gumičku, nohu stahují a omezují prokrvení. Kontrolujte, zda nemáte otlak gumičky na lýtku nebo u nízkých ponožek v okolí kotníku. Omezuje se nejen tok krve, ale i lymfy. U takových ponožek pak dochází ke zhoršování otoků.
 
Tým Spokonožky
 
(zdroj foto: fotoarchiv autorky)