🎅🎄 Mikulášská sleva 10% na všechno - 5.-6.12.2024! 🎄🎅 Slevový kód MIKULAS24. (Slevové kódy nelze kombinovat.)

Trápí vás zarůstající nehet? Objevte tajemství, jak se ho zbavit jednou provždy!

Zarůstající nehet byl poprvé zdokumentován francouzským chirurgem P. Dionisem, který žil v letech 1643-1718. Z toho lze vyvodit, že se naše populace potýká s tímto problémem už velice dlouho. Zarůstající nehet definujeme jako stav, kdy okraj nehtu (nejčastěji na palci u nohy, ale výjimkou nejsou ani ostatní prsty) zarůstá do měkké tkáně kožního valu.

Nehet prorůstající do kůže narušuje kožní val, což vede ke vzniku zánětu. V tuto chvíli lze pozorovat zarudnutí, otok a místo je bolestivé a citlivé na dotek. Ideální je vyhledat odbornou pomoc již při prvních podezřeních na zarůstající nehet. S přibývajícím časem se zánět zhoršuje, prostupuje dále do prstu a na kožním valu se vytváří tzv. granulace (obranný mechanismus organismu).

Co způsobuje zarůstání nehtů?

Mezi nejčastější příčiny patří špatná technika stříhání nehtů . Nehty jsou stříhány příliš krátce a dokulata, což zvyšuje pravděpodobnost, že okraje postupně sklouznou do nehtového lůžka. Kvůli nesprávnému odstřižení příliš hluboko často zůstává zbytkový nehtový trn, který se během dorůstání opakovaně zařezává do záhybu.

Dalším rizikem je nevhodná obuv (úzká špička, nesprávná velikost). V kombinaci s chybně zastřiženým nehtem je pravděpodobnost vzniku zarůstajícího nehtu velmi vysoká, neboť se nehet a nehtové lůžko v nesprávně padnoucí obuvi tisknou tlakem k sobě.

Zarůstání nehtů mohou rovněž podpořit malé těsné ponožky, nesprávné postavení nohy, sportovní aktivita, genetika, nadváha, těhotenství nebo trauma(úraz nehtu).

První pomoc v domácím prostředí

Pokud zpozorujete u sebe či svých dětí problém se zarůstajícím nehtem a potřebujete ihned jednat, můžete si doma pomocí několika jednoduchých kroků ulevit od bolesti. Je důležité před ošetřením místo i případné nástroje vydezinfikovat, kůži odmastit a osušit. Poté pomocí tejpovací pásky (kineziotape) nebo náplasti odtáhněte kožní valy tak, abyste vytvořili prostor mezi nehtem a kožním valem (viz obrázek). Také mezi nehet a val lze vložit tzv. tamponádu, malý kousek buničiny, vatičky či gázky, čímž oddělíte nehet od valu. Tejp pomáhá uvolnit a odtáhnout valy od nehtu, a tamponáda funguje jako bariéra, která snižuje tlak nehtu na val. Pravidelně 2x denně vykapávejte Betadine (pozor, obsahuje jód). Pokud se stav nelepší, doporučuji vyhledat odbornou pomoc (např. pedikúru nabízející podologické služby ortonyxie – nehtová rovnátka).

Malá - zarostlé nehty_1

Akutní pomoc na chirurgii často uleví od momentální bolesti a vyřeší problém, ale často ne příčinu. Navíc ne vždy má trvalý efekt. Klienti po chirurgickém ošetření končívají v našich ordinacích, kde rovnáme nehet pomocí nehtových rovnátek, abychom předešli opětovnému zarůstání.

Klasifikace zarůstajících nehtů dle Dr. N. Scholze – 5 stádií

Vždy je postižen buď jeden nehtový val (1-5a), nebo dochází k postižení nehtových valů oboustranně (1-5b).

První stádium – bez zánětu, žádné nebo jen nepatrné příznaky obtíží

Druhé stádium – mírný zánět (zarudnutí okolní tkáně), výrazné příznaky obtíží

Třetí stádium – rozsáhlý zánět (mokvání a hnisání), výrazné příznaky obtíží

Čtvrté stádium – zánět a hypergranulační tkáň, výrazné příznaky obtíží

Páté stádium – relaps po operaci s tvorbou zbytkové části nehtu, výrazné příznaky obtíží

Léčba zarůstajícího nehtu

Léčba může být úspěšná pouze v případě, pokud společně s klientem nalezneme příčinu a tu se nám podaří odstranit. V průběhu terapie je dobré vést si podrobnou fotodokumentaci vhodnou ke sledování vývoje.

Je-li zarůstání nehtu způsobeno chybným stříháním dokulata a příliš nakrátko, edukujeme klienta, jak správně nehet zastřihávat, nebo doporučíme pravidelné návštěvy pedikúry.
Malá - správné stříhání nehtů

Je příčinou úzká obuv? V takovém případě je nutné informovat klienta o nutnosti změnit typ nošené obuvi, jinak výsledek léčby nikdy nebude úspěšný a trvalý.

Malá - výběr obuvi

Jak předejít zarůstání nehtů?

Stejně jako u všeho, i zde platí, že prevence je klíčová. Základem je samozřejmě správné stříhání nehtů. Dalšími důležitými faktory jsou dostatečně široké a vhodně velké ponožky, stejně jako obuv, která respektuje tvar vašeho chodidla.

Návštěva ortopeda, fyzioterapeuta či podologa pro kontrolu postavení vašeho chodidla je také na místě.

Nicméně někdy, i když uděláme vše pro to, abychom zarůstání nehtů zabránili, problém přetrvává. V takovém případě je potřeba přihlédnout k poměru velikosti nehtu a nehtových valů. Některé nehtové valy jsou masitější a nehet nemá šanci přerůst. Tento stav je bohužel řešitelný pouze chirurgicky. V České republice se touto problematikou úspěšně zabývá MUDr. Vlasák.

 Článek byl vytvořen ve spolupráci s Bc. Kateřinou Malou – @nohy_sobe