VBOČENÉ PALCE
Hallux valgus je komplexní trojrozměrná deformita, která ovlivňuje nejen palec, ale i celou oblast přednoží. Projevuje se jako porucha příčné klenby, vychýlení a rotace prvního metatarsu. Nezapomínejme, že na správnou funkci chodidla má vliv už samotné postavení paty a zánoží.
Dopady na funkci chodidla
Při vbočování palce je jeho funkce znatelně omezena. Nedochází k adekvátnímu odrazu chodidla, což může ovlivnit další části dolní končetiny. Nefunkčnost I.MTP kloubu palce často nahrazujeme větší flexí kolene a kyčle, což může vést až k bolestem v bedrech.
Na vznik této deformity přispívají různé faktory. Mezi vrozené patří hypermobilita, vazivová slabost a neideální délka I. metatarzální kosti. Z vnějších faktorů je to nevhodná obuv, plochonoží nebo dlouhodobé statické zatížení.
Zpočátku se hallux valgus vyznačuje bolestí v oblasti základního kloubu palce, která může být zduřená a začervenalá. S postupem času dochází k vychylování palce ke druhému prstu. Bez adekvátního ošetření dochází k propadu nožní klenby a artrotickým změnám. Lidské tělo je složitý systém, kde vše souvisí se vším. Nesprávné postavení palce může přetěžovat ostatní části nohy a způsobovat bolesti i v dalších oblastech těla, jako jsou bedra nebo páteř.
Prevence a práce s celým chodidlem je klíčová. Cílem je obnovit správnou funkci nohy. Konzervativní léčba zahrnuje použití meziprstních korektorů a korekčních pomůcek, ale nejdůležitější je cílená fyzioterapie.
Fyzioterapie a aktivní přístup
Cílem fyzioterapie je obnovit správné postavení nohy, aktivovat nožní klenbu a zapojit m. abductor hallucis.
Cvičení s využitím balančních pomůcek či ortopedických podlah může zásadně přispět k zlepšení stavu. Konzervativní léčba by měla být zahájena co nejdříve, aby se předešlo dalším komplikacím. Zapojení správného chůzového mechanismu je zásadní pro zajištění dlouhodobých výsledků.
Přečtěte si náš článek na blogu: Hallux Valgus.
Více se diagnóze Hallux Valgus věnujeme v našem online kurzu, který můžete zakoupit na stránkách Fyzionožky.
Cvičení pro zdravé nohy
Zkrut, dosažení palce na podložku
![]() |
Výchozí pozice: Nachystejte si pomůcku (ortopedická podlaha - had, krokodýl, žabičky, větvičky, váleček, srolovaný ručník, násada od koštěte - fantazii se meze nekladou) a chodidlo položte tak, že střed chodidla je na pomůcce a palec a malík se nedotýkají podložky. Pohyb: Snažte se o zkrut (ždímavý pohyb) chodidla, kdy se přibližuje střídavě palec a malík k podložce, poté udržte chodidlo v rozložení čtyřbodové opory. Pohyby vychází z kloubů nohy, nenahrazujte je pohyby kotníku, kolene nebo kyčle. |
Protažení plosky s tenisákem
![]() |
Výchozí pozice: Nachystejte si tenisák a opřete ho o stěnu. Opřete chodidlo v oblasti palce. Pata zůstává položena na zemi. Pohyb: Krčte koleno směrem ke stěně, udržujte osu dolní končetiny (neuhýbejte kolenem do stran). Při cvičení zároveň protáhněte i palec. |
Mobilizace chodidla a uvolnění prstů
![]() |
Výchozí pozice: Uchopte chodidlo rukama, případně propleťte prsty svojí ruky do meziprstních prostor nohy. Pohyb: Krouživými pohyby palce ruky se posouvejte po celé oblasti nohy. Můžete pohybovat propletenými prsty vpřed a vzad nebo opisujte osmičky. |