DIASTÁZA
S pojmy diastáza a rozestup břišních svalů jsou nejčastěji spojovány ženy, u kterých v rámci těhotenství dochází k namáhání břišní stěny.
Co je diastáza a proč se týká všech?
Diastáza a rozestup břišních svalů jsou termíny často zmiňované ve spojení s těhotenstvím. Ženy během tohoto období zažívají namáhání břišní stěny, což může vést k rozestupu břišních svalů. Tento problém však není výhradně ženskou záležitostí. Mnoho rodičů si všimne výrazné „stříšky“ na bříšku svých dětí, což často vede k doporučení rehabilitace od pediatra. Ale co muži? Znamená to, že je tento problém obchází? Rozhodně ne. Přímý břišní sval (musculus rectus abdominis) tvoří dva pruhy sahající od hrudní kosti až k pánvi. Tyto pruhy jsou spojeny vazivem zvaným linea alba. Když dojde k oslabení tohoto vaziva, svaly se rozestoupí. Pokud tento rozestup přesahuje dva centimetry, jedná se o diastázu. Rozestup může být patrný nad pupkem, pod pupkem nebo po celé délce svalu, a v oblasti pupku se často spojuje s pupeční kýlou.
Diastáza je nejen estetickým problémem, ale má i zdravotní důsledky. U dětí může vést k opoždění psychomotorického vývoje, špatnému zapojení svalů, a následně k problémům jako vadné držení těla nebo oslabení klenby nohy. U mužů mohou neideální cvičební metody vést k výrazným rozestupům, což je často přehlíženo.
Jak se diastáze léčí a prevenuje?
U dětí s diastázou je klíčový rozmanitý pohyb: lezení, přelézání a využívání balančních pomůcek. Břišní svaly lze podpořit také použitím tejpu. V případech závažnější diastázy je dobré konzultovat stav s fyzioterapeutem a zařadit cílené cvičení. Pro dosažení optimálních výsledků můžete využít různé pomůcky: overball, gymball, theraband, nebo balanční půlkoule. Tyto nástroje pomáhají posílit střed těla a zlepšit pohybovou koordinaci. Vyzkoušejte také překážkové dráhy či cvičební karty, které činí cvičení zábavnějším.
Závěrem, ať už jste muž, žena nebo dítě, diastáza se vás může týkat. Důležitá je včasná diagnóza a vhodná prevence či léčba. Nezapomínejte na konzultaci s odborníkem, který vám pomůže najít ten nejlepší přístup k vašemu zdraví a pohodě.
Správné cvičení není o bezmyšlenkovitém následování online rad. Mnohé populární cviky jako zkracovačky či sklapovačky mohou škodit, pokud nejsou prováděny správně. Komplexní aktivace hlubokého stabilizačního systému, optimalizace bránice a pánevního dna, jsou klíčem. Cvičení by mělo být přizpůsobeno individuálním potřebám a možnostem každého z nás.
Přečtěte si nás blogový článek: Může se diastáza týkat také mužů?
Cvičení na diastázu
Brouk - rolování balónu
![]() |
Výchozí pozice: Dítě si lehne na záda. Vy si zatím nachystejte gymball. Pohyb: Pomozte dítěti srovnat pozici těla. Páteř je v kontaktu s podložkou. Dítě zvedne horní a dolní končetiny. Podejte dítěti balón. Dítě ručkuje po míči jako brouček, který se překulil na záda. |
Rolování do podložky
![]() |
Výchozí pozice: Lehneme si na zem. Můžeme ležet na zemi nebo na podložce, pokud se do ní chceme zabalit. Pohyb: Pomocí aktivace trupu rolujeme po podložce/zemi a válíme sudy. Poté se musíme zase rozrolovat. |
Dýchání pod overball (overball na břiše)
![]() |
Výchozí pozice: Nachystejte si polonafouklý overball. Položte se na záda a overball si položte na oblast břicha, mírně ho přidržujte rukama. Pokrčte si dolní končetiny, páteř je napřímená. Pohyb: Snažte se volně dýchat a uvědomit si rozpínání břicha pod overballem a mírně i do stran a do zad. Při cvičení si můžete zavřít oči a celou pozici si lépe prožít. |
Více cviků naleznete v tištěné i elektronické verzi Cvičebníku.