VTÁČENÍ ŠPIČEK
Intoeing, známý jako vtáčení špiček, je jev, kterého si rodiče u svých dětí často všímají. Je důležité rozlišovat, zda problém pramení z nohy samotné, nebo zda existují souvislosti s vyššími částmi těla.
Děti, které mají tuto poruchu, často zakopávají o vlastní nohu. Asymetrické postižení může způsobit nesprávné zatížení těla a chodidla, což vede k chůzi po špičkách. Zda jde o strukturální vadu způsobenou vadným růstem, nebo o funkční problém ve svalové koordinaci, určuje přístup k léčbě.
Diagnostika a léčba
Pokud jde o strukturální vadu, je zásadní konzultace s ortopedem. Naopak při funkční poruše, kdy jsou oslabené stabilizační svaly, je klíčové najít správnou příčinu a zařadit vhodnou rehabilitaci. Cviky cílené na posílení hlubokého stabilizačního systému, stabilizaci pánve a správné postavení dolních končetin jsou nezbytné. Součástí léčby může být cvičení ve vývojových pozicích a otužování chodidel.
Nikdy se nenechte uchlácholit představou, že se problém sám spraví. Staré rady jako otočení bot nenapraví vtáčení špiček, ale mohou omezit funkci prstů.
#ShowMore#
Možné příčiny vtáčení špiček
- Nastavení kyčlí: Sledujte jejich postavení.
- Bércové kosti: Tvarové změny a torze tibie.
- Sedání na paty: Přisedávání špiček může způsobit deformace.
- Citlivost a senzorická integrace: Přetrvávající primární reflexy.
- Patologie chodidla: Kompenzace hyperpronace.
- Vrozené vady: Například metatarzus adductus.
- Svalové dysbalance: Slabý trup a nestabilní pánev.
- Nevhodná obuv: Pokud se problém objevuje pouze v botách.
- Symetrie vs. asymetrie: Sledujte, zda se děje symetricky.
Důležitost pohybu a terapie
Rozlišení, zda jde o ortopedický problém nebo špatné nastavení centrální nervové soustavy, je klíčové. Koordinaci pohybu lze ovlivnit pravidelným pohybem a léčebným cvičením pod dohledem fyzioterapeuta. Podporujte děti v aktivitách jako lezení, běhání a trénink rovnováhy, které posilují svaly a správné pohybové vzory. Chůze naboso po různých površích stimuluje nervovou soustavu a aktivuje správné svaly.
Při řešení vtáčení špiček je nezbytný komplexní přístup. Faktorům jako oslabení středu těla, špatné držení trupu a oslabené svaly pánve, které vedou k nesprávnému postavení dolních končetin, je třeba věnovat pozornost.
Cvičení pro zdravé nohy
Hluboký šikmý sed/holub
![]() |
Výchozí pozice: posadíme se do šikmého sedu (jedna dolní končetina směřuje před tělo, druhá vzad), horní končetiny můžeme rozpažit a udělat tak křídla. Pohyb: přes aktivaci trupu a opření a práci dolních končetin zvedáme tělo vzhůru, jako když vyletí holub do oblak, pohyb je kontrolovaný. Dostaneme se do napřímení, a poté pomalu opět klesáme zpět. Pohyb nahoru a dolu je od začátku do konce kontrolovaný. |
Udržení osy DKK - Lyžař
![]() |
Výchozí pozice: postavíme se a chodidla si dáme na šíři kyčlí, špičky směřují vpřed, lehce pokrčíme kolena. Pohyb: s lehkým pokrčením kolen dostaneme dolní končetiny do správné osy, kolena se nesbíhají k sobě, pokud máte tuto tendenci, lehce vytočíme kolena od sebe (záleží na míře vbočení) a držíme tak, jako když jede lyžař rychle z kopce, nebrzdíme, nedáváme kolena k sobě. |
Pokud je problém s větší varozitou bércových kostí, pozor na nevhodný sed/skládání špiček pod sebe.
![]() |
Nezapomeňte se podívat, jak sedí vaše dítě. Pokud často dává nožky pod sebe a přisedává si špičku, může dojít k tvarování kostí bérce a držení nožky do vtočení, které se pak ukáže ve vzpřímené pozici, ve stoji, pokud takto dítě sedá, lepší držení je při sedu na patách chodidlo v ose bérce, případně šikmý, turecký či přímý sed. |
Otužování a stimulování chodidel
![]() |
Výchozí pozice: nachystáme si nejrůznější věci (míčky, bodlinkáče, kamínky, plyšáky, kostičky, větvičky, autíčka...) Pohyb: vsedě či ve stoji necháme věci po nožkách přejíždět, přikládat je, šlapat na ně, zajišťujeme citlivost chodidel. Všechny věci, na které ruce bez problému sahají, by měly i nohy tolerovat. |
Vhodné cviky na oslabený střed těla
Želva
Výchozí pozice: vkleče na čtyřech si srovnáme ruce pod ramena a kolena pod kyčle. Na záda si položíme např. jóga blok, knížku, polštářek atd tak jako má želva krunýř.
Pohyb: lezeme po čtyřech, kontrolovaně a koordinovaně, aby nám krunýř nespadl.
Rak
Výchozí pozice: posadíme se s pokrčenými dolními končetinami a horní končetiny si opřeme za tělem. Pro ztížení cviku si můžeme na břicho položit např. polštář, knížku, overball atd.
Pohyb: zvedneme zadek od podložky a vydáme se pomalu do prostoru tak, že jdeme pozadu jako rak. Pokud máte těžší variantu a vezete náklad, ten nesmí spadnout.
Úklid hraček
Výchozí pozice: sed se spojenými chodidly, nachystáme nejrůznější věci k úklidu.
Pohyb: pomocí chodidel sbíráme rozházené věci/hračky a uklízíme je do připravené krabice.